EN Text in English https://www.vsaa.lt/en/municipal-support/
Nuo 1998 m. Vilniaus miesto savivaldybė drauge su Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra nuosekliai įgyvendina Senamiesčio atgaivinimo programą. Pradiniame etape daugiausia dėmesio skirta svarbių viešųjų erdvių tvarkybos darbams: atnaujintos Katedros ir Rotušės aikštės, pagrindinės Senamiesčio gatvės ir prie jų esantys pastatai, S. Moniuškos skveras, Teatro ir muzikos muziejaus kiemo amfiteatras, atkurta Kūdrų gatvelė, įrengtas pėsčiųjų takas ir apžvalgos aikštelė šalia Bastėjos, restauruotos ir atkurtos gynybinės sienos dalys.
Nuo 2002 m. pradėta skirti dalinė finansinė parama kultūros paveldo pastatų savininkams, norintiems atnaujinti savo pastatų išorę ir kiemus. Paramos teikimas dėl ekonominės krizės buvo nutrūkęs 2009–2015 m., vėliau vėl atnaujintas. Iki 2023 m. pabaigos Savivaldybės dalinė parama (iki 50 %) buvo skiriama pagal tris programas:
1. Parama daugiabučių namų, esančių Senamiestyje ar jo apsaugos zonoje, fasadų elementų (balkonų, lodžijų, karnizų) galimai avarinei būklei likviduoti (nuo 2015 m.).
2. Parama, skirta kultūros paveldo statinių, esančių Senamiestyje, išorės ir aplinkos tvarkybai (nuo 2017 m.).
3. Parama kultūros paveldo statinių, esančių kultūros paveldo vietovėse (Antakalnis, Naujamiestis, Žvėrynas, Rasų kolonija, Šnipiškės), išorės tvarkybai (nuo 2019 m.).
2023 m. su daline (50 proc.) savivaldybės parama Senamiestyje, Naujamiestyje ir Žvėryne atnaujinta 12 stogų, 13 fasadų, vienerios langinės, dvejos durys ir baliustrada; sutvarkyti 128 avariniai balkonai 7-iuose daugiabučiuose namuose. Agentūra administravo dalinės paramos skyrimo procesą, o Vilniaus miesto savivaldybė daliniam finansavimui skyrė 1 mln. 687 tūkst. eurų.
2023 m. Vilniaus miesto Taryba patvirtino atnaujintą Vilniaus paveldotvarkos programą. Jos tikslai išlieka tie patys: bendradarbiauti su vietos gyventojais ir institucijomis siekiant išsaugoti bei puoselėti UNESCO pasaulio paveldo vietovėje ir jos apsaugos zonoje esančias vertybes. Skiriama finansavimo dalis išaugo nuo 40 proc. iki 60 proc. pastatų išorei tvarkyti ir iki 80 proc. avarinės būklės balkonams bei kitiems fasado elementams tvarkyti ar atkurti. Taip pat remiamas ir medinės architektūros, medinių langų ir durų atnaujinimas ar neišlikusių atkūrimas.
Agentūros specialistai teikia konsultacijas pastatų valdytojams, savininkams, bendrijoms ir pastatus administruojančioms įmonėms, priima prašymus savivaldybės paramai gauti, tikrina pateiktus dokumentus, dalyvauja savivaldybės darbo grupėje dėl paramos skyrimo, sudaro finansavimo sutartis, prižiūri, kaip įgyvendinamos sutartys. Savivaldybės parama pastatų išorės tvarkybai skatina pastatų savininkų, gyventojų sąmoningumą ir atsakomybę už kultūros paveldo objektų išsaugojimą ir tvarkybą.
Atnaujinti Vilniaus g. fasadai