Baltijos gintaro meno centras
Adresas
Šv. Mykolo g. 12, LT-01124 Vilnius
Tel. (8 5) 212 0499
Faksas (8 5) 262 3092
El. paštas info@ambergallery.lt
www.ambergallery.lt
Darbo laikas:
IVII 9:0018:00
Istorija ir veiklos pristatymas
Baltijos gintaras žinomas kaip ypatingo grožio gamtos kūrinys. Pirmieji apie mūsų krašto gyventojus pradėjo rašyti romėnai.
Jie pastebėjo, kad baltų gentys vienintelės iš visų jūros pakrantėse rankioja ir parduoda gintarą, jų pačių vadinamą glesum. Intensyvi prekyba gintaru vyko su antikinėmis Viduržemio jūros civilizacijomis: graikais, sirais, egiptiečiais ir romėnais. Gintaras buvo naudojamas kaip gražus papuošalas ir vartojamas kaip vaistas nuo įvairių ligų.
Pirmieji gintariniai dirbiniai pradėti gaminti jau prieš 5 tūkst. Metų. Tuo laiku gintarą apdirbdavo titnago grandukais, rėžtukais. Geležies amžiuje gintarą apdirbti tapo daug paprasčiau, o viduriniais amžiais pradėtas lydyti gintaras prarado savo tikrąjį, natūralų grožį. Gintaras kaip žaliava naudotas beveik
iki pat XX a. vidurio. Dizaineris Feliksas Daukantas davė pradžią naujam požiūriui į gintarą. Vėl pradėtas puoselėti natūralus gintaro grožis. Pažintis su Hamburgo universiteto profesoriumi Wolfgangu Waitsohatu, žinomu pasaulyje gintaro specialistu, atnešė netikėtų vaisių.
1995 m. Nidos gintaro galerijoje-muziejuje dirbęs mokslininkas tarp eksponatų rado iki tol neatrastos vorų, giminės atstovą medžioklinį vorą. Stengiantis plėsti geografinį gintaro populiarumą buvo sukurta kilnojamoji ekspozicija Gintaro istorija ir dizainas. Paroda kartu su įranga sudaro apie 700 kg
ir užima 120 kv.m plotą. 2001 m. ji buvo eksponuota Islandijoje (Reikjavikas),
2002 m. Kanadoje (Otava), 2003 m.
JAV (Vašingtonas, Čikaga), Italijoje (Roma).
Šiame kultūros centre vizualiai ir meniškai pateikta Baltijos gintaro susidarymo istorija. Rodoma įspūdinga ir unikali Baltijos gintaro gabalų kolekcija, kurioje atskleista gintaro spalvų, dydžių ir natūralių formų įvairovė. Galerijoje
yra autentiškų inkliuzų pavyzdžių, kurių unikaliausias
driežas gintare. Pažintis su gintaru tęsiama medicininiu, energetiniu ir pramoniniu aspektu. Eksponuojamas Gintaro kelias puikiai iliustruoja pasakojimą apie Baltijos gintarą, o įrengta alka suteikia žinių apie senąsias pagonių šventvietes Lietuvoje. Čia lankytojai supažindinami su senovinėmis pagonių apeigomis ir gintaro vaidmeniu jose bei vykdoma aktyvi šviečiamoji veikla. Baltijos gintaro meno centras reguliariai organizuoja individualias lietuvių menininkų parodas. Galerija suteikia puikią galimybę lankytojams gyvai pamatyti ir dalyvauti gintaro
apdirbimo procese.
Amato demonstravimas
Amato demonstravimo valandos iš anksto susitarus pirmadieniais, ketvirtadieniais. Papuošalų gamybos procesą demonstruoja profesionalus menininkas Nerijus Erminas.
Mokomoji programa
1-oji šviečiamoji programa vaikams:
1 pamoka 1 akademinė valanda, 1015 moksleivių
grupei nemokama. Pristatoma gintaro priešistorė.
2-oji šviečiamoji programa vaikams:
2 pamokos po 1 akademinę valandą
1015 moksleivių grupei.
1 pamoka: supažindinama su gintaro apdirbimo istorija; rodomi gintaro apdirbimo būdai nuo seniausių laikų iki šių dienų; supažindinama su gintaro apdirbimo įrankiais.
2 pamoka: išmokoma šlifuoti, poliruoti gintarą bei išgręžti skylutę gintare.
Šviečiamoji programa suaugusiesiems:
naudojant šiuolaikinę gintaro apdirbimo techniką,
dalyviai mokomi profesionaliai apdirbti gintarą,
pasidaryti gintarinį amuletą.
Bendradarbiavimas ir ateities vizijos
Baltjos gintaro meno centras kasmet sulaukia vis daugiau lankytojų, itin pastebimas lietuvių susidomėjimas gintaro apdirbimo programomis ir pačiu gintaru.
Tikimasi, kad aktyviai bendradarbiaujant su Lietuvos mokymo įstaigomis, menininkais, turizmo agentūromis ir toliau bus populiarinamas gintaras tiek tarp užsienio turistų, tiek tarp miesto gyventojų ir svečių. Baltijos gintaro meno centro galerija-dirbtuvė yra Tarptautinės gintarininkų asociacijos narė.
Steigėjas
Kazimieras Mizgiris Lietuvos fotomenininkų
sąjungos narys, Tarptautinės fotografijos
meno federacijos menininkas.