HERITPROT projekto konferencija Liverpulyje
Liverpool is the pool of life
C. G. Jung, Memories, Dreams, Reflections, 1928
2013 m. spalio 911 d. vyko programos INTERREG IVC projekto HERITPROT (Gaisrų prevencija ir gaisrų gesinimo sistemų tobulinimas Pasaulio paveldo miestų istoriniuose centruose) tarptautinė konferencija Liverpulyje. Renginys vyko viešbutyje Crown Plaza, kuris stovi UNESCO pasaulio paveldo teritorijoje, šalia žymiausiųjų istorinių Liverpulio pastatų, vadinamų Trijomis gracijomis (Royal Liver, Cunard ir Liverpulio uosto pastatai).
Konferencijoje perskaityta 11 pranešimų. Pranešėjai rinktiniai Liverpulio ir kitų Anglijos miestų paveldo, miestų plėtros ir gaisrinės saugos specialistai. Dr. David Fleming nacionalinių Liverpulio muziejų direktorius, Liverpulio pasaulio paveldo vietovės Priežiūros komiteto narys, apžvelgė Liverpulio kultūros paveldo kontekstą, kurį sudaro stiprus vietos gyventojų pasididžiavimas, miesto identiteto ir istorinės praeities suvokimas. Svarbų identiteto veiksniai yra roko muzika (Bitlai) ir futbolas (Liverpulio ir Everton futbolo klubai). Liverpulis žymus dėl daugybės išradimų ir inovacijų infrastruktūros, transporto ir statybos srityse (pirmasis geležinkelis, elektrinis traukinys, povandeninis tunelis, pirmieji dokai, dangoraižių prototipai su plieno ir stiklo fasadais). XVIIIXIX amžiuose Liverpulio uostas buvo vienas svarbiausių pasaulyje, čia susiformavo pirmoji Europos kinų bendruomenė, gyveno daug airių, indų, afrikiečių ir kitų tautų gyventojų.
Paveldo ekspertas Rob Burns ir architektas Peter De Figueiredo kalbėjo apie miesto regeneravimo ir plėtros projektus: Alberto dokų atnaujinimą 19811988 metais, prekybinio kvartalo One statybą 20042008 metais ir planuojamą didžiulės apimties investicinį projektą Liverpool Waters. Tai bus mišrios paskirties objektų plėtra buvusių dokų teritorijoje. Dėl planuojamų aukštybinių pastatų grupės šis projektas yra prieštaringai vertinamas dėl kaimynystėje esančios UNESCO pasaulio paveldo vietovės.
Antroje konferencijos dalyje kalbėjo gaisrinės saugos inžinierius Andrew Nicholson, pramoninio dizaino specialistas Dugald Cullen, gaisrinės saugos ekspertas Anglijos paveldo institucijai English Heritage Steve Emery, tarptautinis ekspertas ir aštuonių knygų gaisrinės saugos tema autorius Stewart Kidd, Ugniagesių vadovų asociacijos narys Mark Abram, Merseyside priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Bendruomenės apsaugos departamento vadovas Ged Phelan. Pranešėjai kalbėjo apie bendradarbiavimo su paveldo specialistais svarbą, apie įvairias gaisrinės saugos priemones, ekstremaliųjų situacijų planavimą, teisinę bazę. Buvo pristatyta laivo Cutty Sark restauravimo projekto gaisrinės saugos dalis, išanalizuotas 2013 kovo 25 d. vykęs didžiulis gaisras Southwark rajono savivaldybės muziejuje Londone. Gaisro gesinime dalyvavo 20 gaisrinių mašinų ir apie 120 ugniagesių, jie išgelbėjo apie 500 istorijos ir meno objektų, žmonės nenukentėjo. Daugybė objektų dar liko palaidoti po įgriuvusiu stogu, ir manoma, kad prireiks dar keleto metų jiems atkasti ir atrasti. Šis gaisras įrodė gero koordinavimo tarp įvairių tarnybų svarbą, o taip pat parodė, kad būtina turėti specialias paveldo vertybių informacines gelbėjimo korteles ("salvage sheets"), kuriose pateikiama informacija apie patalpose esančių svarbių objektų matmenis, svorį, jų apsaugos vietoje arba išnešimo priemones. Išsamiai pristatyta Anglijoje taikoma Speciali rizikos informacijos sistema (Site Specific Risk Information), apimanti visą eilę dokumentų.
Konferencijoje dalyvavo Agentūros vyr. architektė ir projekto Heritprot koordinatorė J. Raugalienė, vyr. inžinierius K. Masaitis, Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas R. Steponavičius bei valdybos specialistai E. Žalalis bei T. Ravinskas. Tikimės, kad toliau įgyvendindami Heritprot projektą galėsime drauge pritaikyti pažangią Anglijos miestų gaisrinės saugos taikymo istoriniams pastatams patirtį.
Daugiau
informacijos:
Jūratė Raugalienė
tel. (8 5) 212 7723
el. paštas j.raugaliene@vsaa.lt