Roma, Venecija, Meksikas, Maču Pikču, Marakešas, Krokuva, Ryga … ir Vilnius! Žymiausi istoriniai miestai kaip ir Vilnius yra UNESCO Pasaulio paveldo sąraše. 2000 m. Vilnius tapo Pasaulio paveldo miestų organizacijos nariu.
2023 m. švenčiame Vilniaus 700 metų jubiliejų.
Kodėl Vilnius vertas vadintis Pasaulio paveldo dalimi? Kur slypi mūsų miesto išskirtinė universalioji vertė, kokie tos vertės elementai? Tai sužinosite virtualių pasivaikščiojimų metu.
Siūlome 7-is pažintinius maršrutus, skirtus vyresniojo amžiaus moksleiviams ir visiems, norintiems naujai pažvelgti į miesto istoriją.
Ar žinote, kodėl 700-ąjį Vilniaus jubiliejų minime 2023 metais? Kaip gimsta miestas, kur jo gimimo vieta? Kiek Vilniuje buvo pilių ir kur stovėjo seniausioji Vilniaus pilis? O kur galima pamatyti pilių gynybinių sienų ir bokštų liekanas? Visa tai sužinosite 1-ojo maršruto metu.
Šiame maršrute galite susipažinti su istorine gynybinės sienos trasa, išlikusiomis ir neišlikusiomis sienos dalimis bei vartais. Kaip atrodė neišlikę sienos vartai galime įsivaizduoti pagal pridedamus 1785 m. P. Smuglevičiaus piešinius.
Ar norėtumėte sužinoti daugiau apie Vilniaus architektūros paminklus? Kaip atskirti gotiką, baroką, klasicizmą? Kokių įdomių pastatų ir jų detalių galima pamatyti Vilniaus senamiestyje?
Kas pirmasis Vilniuje pradėjo spausdinti knygas? Kas suprojektavo Vilniaus katedrą ir Rotušę? Kur stovi paminklas dr. Jonui Basanavičiui? Šiame maršrute sužinosite apie žymių vilniečių indėlį į meną, mokslą ar politiką.
Ar norėtum pats nusižiesti molinę puodynę, pabandyti austi staklėmis, susipažinti su kruopščiu juvelyro darbu? Pažintinio pasivaikščiojimo metu susipažinsite su įvairiais Vilniaus amatais.
Vilniaus bažnyčių bokštai ir kupolai iškyla miesto panoramose, sukuria unikalius Vilniaus vaizdus. Ar žinote, kokių tikybų žmonės statė įvairias šventoves, kuo jos skiriasi, ir kuo panašios? Kur senajame Vilniuje gyveno lietuviai ir kiti katalikai, kur rusėnai (stačiatikiai), o kur žydai, totoriai ir karaimai?
Maršruto metu sužinosite, kas yra miesto savivalda, kam reikalinga Rotušė, kaip seniau vadinosi Vilniaus miesto valdžia, kur stovėjo kiti miesto valdžios pastatai.
Sostinės istorinis centras nuo 1994 m. paskelbtas UNESCO pasaulio paveldu dėl savo išskirtinumo: išsaugoto viduramžių gatvių tinklo, darnios gamtos ir urbanistikos sąveikos, architektūros stilių įvairovės, įtakos regiono kultūrai, mokslui, politikai.