Ekskursijos po Vainių rūmus (EPD renginiai)

Praeitą savaitgalį (2020-09-12 d.) prasidėjo pirmieji agentūros organizuoti Europos paveldo dienų (EPD) renginiai.

09 12 d. ekskursiją po Vainių (Pociejų) rūmus pravedė restauratorius Robertas Zilinskas. Jis pristatė sudėtingą rūmų istoriją, atliktus istorinius, architektūrinius, polichrominius tyrimus ir jų pagrindu atliktus rūmų restauravimo bei pritaikymo darbus.

Rūmų pavadinimas kultūros vertybių registre yra „Pastatų kompleksas, vad. Pociejų“ rūmais“, tačiau teisingiau juos vadinti Vainių arba Vainių Jasienieckių rūmais, nes šie juos pastatė ir valdė ilgiau, nei rūmus paveldėję Pociejai. Vainiai veikiausiai save vadino Boинa, Boйнa arba Boiнa Ясянец’kiais arba Ясенец’kiais, bet tikroji jų pavardė iki įsigijant Jasieniecos dvarą buvo Rameikos. Tai buvo lietuviškos kilmės rusėnų giminė, kildinusi save iš Gedimino brolio Vainiaus, paskirto valdyti Polocką, kur vietiniai senąja slavų kalba jį vadino Boинa arba baltarusiškai Boiн. Iš Vainiaus save kildino dar mažiausiai dvi giminės – Oranskiai ir Grinčinai.

1668 aprašymuose pastatas vadinamas mūriniu namu, o 1698 – jau rūmais. 1668 tai buvo namas, kurį, panaudojęs dviejų XV a. namų, stovėjusių palei Dominikonų gatvę, liekanas prieš pat 1600 pasistatydino LDK kanclerio dvasinis referentas Eustachijus Valavičius, vėliau tapęs Vilniaus vyskupu (R. Zilinskas).

XVIII a. po gaisrų buvo pakeisti daugiausia pastato interjerai, o išraiškinga itališka išorės architektūra liko matoma iki šiol, nežiūrint to, kad užmūrijus didelę dalį atvirų arkadų jis buvo labiau pritaikytas mūsiškiam klimatui. Restauruotas XVII a. fasadas iš Stiklių g. pusės.

Vienoje iš rūmų patalpų 1906 – 1945 m. veikė Marijos Šlapelienės įkurtas lietuviškas knygynas, po uždarymo sudaręs Knygų rūmų pagrindą. Po restauravimo čia astsidarė knygynas „Raidė”. Daugelyje rūmų patalpų rasti ir restauruoti sieninės tapybos fragmentai.

Antroji EPD ekskursija po Vainių rūmus vyko 09 19 d., ją pravedė restauratorė Audronė Kaušinienė.
Renginius dalinai finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Atnaujinimo data: 2020-09-15

Naujausi įrašai

Kategorijos