Šio pasivaikščiojimo metu, skirtingai nei anksčiau, aplankėme ne pavienį paveldo objektą, o sparčiai besikeičiančią urbanistinę aplinką – buvusį istorinį Paupio (Paplaujos) priemiestį. Susipažinome su šios teritorijos istorija ir vietos dvasia – genius loci, drauge aptarėme vykstančius urbanistinius pokyčius ir jų keliamus įspūdžius. Renginį pravedė Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros specialistai.
Paupys nuo seno buvo žinomas kaip amatininkų ir smulkių verslų priemiestis: vaizdingame Vilnelės slėnio kraštovaizdyje kūrėsi užtvankos, malūnai, lentpjūvės; veikė smuklės, kepyklos, skalbyklos ir pirtys. Iki 1939 m. Paupys dar vadintas Paplauja buvo netvarkingai užstatytas mažaaukščiais mediniais pastatais. Po antrojo pasaulinio karo Paupys virto pramonine vieta, stagnavusia sovietmečio pabaigoje. Atkūrus nepriklausomybę, buvusios gamyklos išsikėlė ir po truputį prasidėjo rajono urbanistinis atsinaujinimas.
Vilniaus miesto savivaldybė jau prieš dešimt metų inicijavo projektą „Architektūros parkas“, kurio tikslas buvusios pramonės zonos pavertimas gyvenamuoju rajonu su darbo vietomis ir kultūriniu gyvenimu. Šiuo metu vykdomas projektas „Paupys“ (buvusios „Skaiteks“ gamyklos konversija), apima 5 ha teritoriją, tai yra pirmasis „Architektūros parko“ plėtros etapas. 2010 m. vyko buvusios „Skaiteks“ gamyklos konversijos kūrybinės dirbtuvės. 2015 m. pradžioje ši apleista pramoninė teritorija buvo išvalyta ir paruošta statybos darbams – tai kainavo apie 4 mln. Eur, iš kurių daugiau nei trečdalis buvo ES parama, o likusias lėšas lygiomis dalimis skyrė savivaldybė ir projekto plėtotojas. Kūrybinių dirbtuvių metu sugeneruotos idėjos pradėjo materializuotis 2017 m. pavasarį, vystytojams atgaivinus projektą.
„Atkuriant istorines, senamiestyje esančias teritorijas, itin svarbu išsaugoti kontekstualumą, dermę ne tik su gamta, bet ir su kultūrine, istorine, architektūrine aplinka. „Paupio“ projektas, tikiu, užduos toną ir ateities projektams. Tai, kad šią teritoriją projektavo net šeši geriausi šalies architektai – laikau didele sėkme. Turėsime senamiesčio paveiksle puikiai derančią architektūrą, tuo pat metu kuriančią ir naujojo Vilniaus veidą“ (Mindaugas Pakalnis, vyriausiasis Vilniaus miesto architektas, 2017-11-17, www.vz.lt).