Nuo šių metų Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra jau priima gyventojų prašymus finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymą. Į dalinį finansavimą gali pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai. Prašymo ir kitų dokumentų formos čia
Skiriama finansavimo dalis išauga nuo 40 proc. iki 60 proc. pastatų išorės tvarkymui ir iki 80 proc. avarinės būklės balkonų bei kitų fasado elementų tvarkymui ar atkūrimui. Taip pat remiamas ir medinės architektūros, medinių langų ir durų atnaujinimas ar neišlikusių atkūrimas.
2023 m. Vilniaus miesto Tarybos patvirtinta Vilniaus paveldotvarkos programa padeda gyventojams saugoti ir tvarkyti kultūros paveldo objektus, kultūros paveldo vietovėse ir istoriniuose miesto rajonuose esančius kultūros paveldo statinius bei jų elementus: balkonus, lodžijas, karnizus, parapetus, langus, duris, kitus fasado elementus ir architektūrines detales.
Miestiečiai gali rinktis vieną iš 5 tvarkybos darbų finansavimo krypčių. Dvi iš penkių finansavimo krypčių skirtos labiausiai nykstančio – medinio architektūros paveldo bei medinių langų ir durų išsaugojimui Priedas 5_Medinė architektūra. Siekiant užtikrinti didesnes gyventojų galimybes dalyvauti programoje padidinta Vilniaus miesto savivaldybės skiriama finansavimo dalis, taip pat supaprastinama finansavimo gavimo tvarka gyventojams, norintiems restauruoti ar pagal istorinę, ikonografinę medžiagą atkurti langus ir duris Priedas 6_langai ir durys. Patiems gyventojams nebereikės rengti projekto ir jo derinti su atsakingomis paveldosaugos institucijomis.
Norintys pretenduoti į finansavimą iki balandžio 30 d. turi pateikti prašymą dalyvauti programoje ir jame nurodytus dokumentus VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūrai; programos kontaktiniam asmeniui Kęstučiui Masaičiui, el. p. k.masaitis@vsaa.lt.
Planuojama, kad pagal naująją programą atliekami tvarkybos darbai bus finansuojami nuo 2025-ųjų metų. Pinigai pastatų savininkus pasieks jau atlikus tvarkybos darbus.