VILNIAUS MIESTO BENDRASIS PLANAS 1998 - 2005 M.

Siekdama įvertinti 50 metų trukusio centralizuoto planavimo pasekmes ir paskatinti buvusio pramoninio miesto konversiją į šiuolaikinį mokslo, kultūros, verslo, paslaugų ir turizmo centrą, Savivaldybė pradėjo rengti miesto bendrąjį planą. Pirmas konceptualus kompleksinis miesto teritorijų plėtros planas pradėtas rengti 1992 metais, o 1998 m. gruodžio 18 d. naują Vilniaus bendrąjį planą patvirtino miesto Taryba. Šis dokumentas buvo parengtas pagal Vakaruose taikomą strateginio planavimo metodiką bei GIS technologijas, efektyviai pasinaudojant Kanados, Norvegijos bei Švedijos vyriausybių parama. Jis nustato gaires, kaip naudoti Savivaldybės teritorijų žemę, išduoti veiklos ribojimo ar plėtojimo sąlygas, derinti valstybės, Savivaldybės ir privataus kapitalo interesus, koordinuoti investicijų programas, nustatyti biudžeto lėšų skirstymo prioritetus. Pagrindinis šio dokumento teiginys: Vilnius turi tapti europietišku miestu, turinčiu išplėtotą ekonominę, socialinę aplinką, susisiekimo ir inžinerinę infrastruktūrą, gamtos ir kultūros paveldo vertybes.

Vienas svarbiausių bendrojo plano uždavinių – Vilniaus senamiesčio, kaip pasaulio paveldo objekto, išsaugojimas. Šio dokumento sprendiniuose siūlyta sparčiau įgyvendinti Senamiesčio regeneravimo projekto koncepciją ir atgaivinimo strategiją, pirmenybę skirti Žemutinės pilies rūmų atkūrimo ir senamiesčio gynybinių sienų bei vartų restauravimo tąsai, siekiant išsaugoti senamiestyje gyvenamąją funkciją: jai siūlyta palikti ne mažiau kaip 40 proc. bendrojo ploto, remti namų bendrijų senamiestyje steigimą, efektyvinti Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros veiklą, siekti, kad projektai ir tvarkymo darbai atitiktų paveldo apsaugos reikalavimus, išlaikytų autentiškumą, savitumą ir sudarytų sąlygas toliau senamiestį puoselėti.

Šiems tikslams pasiekti siūlyta patikslinti ir atnaujinti Senamiesčio atgaivinimo ir jo objektų išsaugojimo ir tvarkymo programą, susieti Vilniaus miesto savivaldybės kasmetinius biudžetus su senamiesčio išsaugojimo ir tvarkymo ilgalaikėmis programomis, įsteigti senamiesčio atgaivinimo paramos fondą.

atgaivinimo strategija


senamiesčio detalusis
planas, reglamentas,
specialusis planas

miesto strateginis planas
2002 - 2011