10 PATARIMŲ
MEDINIŲ PASTATŲ SAVININKAMS IR NAUDOTOJAMS
KAIP PRIŽIŪRĖTI PASTATO IŠORĘ

Pastato išvaizda ir būklė labiausiai priklauso nuo jo priežiūros. Sudėtingų ir brangių tvarkybos darbų neprireiks, jei pastato savininkas ar naudotojas bus dėmesingas ir nuosekliai tvarkys atsirandančius smulkius pastato gedimus. Pastatui, kaip ir automobiliui, būtina nuolatinė priežiūra.


I. PAMATAI IR COKOLIS
Vientisas, sausas ir tvarkingas pamatas užtikrina pastato stabilumą ir ilgaamžiškumą. Antžeminė mūrinio pamato dalis, cokolis, turi būti 0,20-0,80 m aukščio virš žemės paviršiaus ir užtikrinti, kad siena nedrėktų nuo žemės ar tyškančių kritulių. Perimetru, tolyn nuo namo pamato, būtina suformuoti 0,7-1,3 m pločio nuogrindą, kuria vanduo tekėtų nuo pamato, negalėdamas ilgainiui jo ardyti, užlieti ar skverbtis į rūsį. Iš lietvamzdžių bėgantis vanduo turi lietis atokiau nuo pamato: į lovelį, padarytą nuogrindoje, arba už jos. Kas pusmetį, pavasarį ir rudenį, cokolį bei nuogrindą reikia apžiūrėti, ar jų nepažeidė įšalas, liūtys ar augmenija.

II. LAIPTAI IR SLENKSČIAI
Lauko laiptai į namą ir slenkstis yra statinio vizitinė kortelė. Jie turi būti lygūs, patogūs ir saugūs naudoti, o siekiant apsaugoti laiptus nuo kritulių, jie tradiciškai dengiami stogeliu. Lauko laiptai ar slenkstis turi būti nuolat valomi ir švarūs.

III. DURYS
Lauko durys turi būti ne tik sandarios ir užtikrinti saugumą. Tradiciškai durys būdavo viena puošniausių namo dalių, nes jos pasitinka ir pasveikina kiekvieną pro jas einantįjį. Durų rankena, skambutis ar apšvietimas turi sudaryti darnią ir jaukią visumą. Lauko durys tvarkomos pagal savininko estetinius ir praktinius poreikius.

IV. SIENOS
Pastato medinė sienos dalis niekur neturi siekti žemės, iš kurios į sieną imtų skverbtis drėgmė. Tarp medinės sienos ir pamato mūro esanti drėgmei nelaidi medžiaga turi užtikrinti, kad pamato mūro kapiliarinė drėgmė negalėtų skverbtis į sieną. Sienų paviršius turi būti švarus, vientisai nudažytas ar impregnuotas. Sienų paviršių reikia apžiūrėti kasmet ir pagal poreikį tvarkyti šiltuoju metų laiku.

V. LANGAI, JŲ APVADAI IR PUOŠYBA, LANGINĖS
Langai, kaip ir durys, puošiama namo dalis. Svarbu, kad palangės, langų karnizai ir apvadai būtų tinkamai apskardinti, nes čia gali užsilaikyti ir kauptis krituliai, kurie ilgainiui ims kenkti langų apvadams ar net sienoms. Kalbant apie langines, svarbiausia yra jų tvirtinimo ir varstymo patikimumas. Langų, jų apvadų ir langinių būklę reikia tikrinti kasmet ir tvarkyti pagal poreikį.

VI. KARNIZAI
Tai viena svarbiausių kompozicinių-estetinių pastato dalių, užtikrinanti sienų apsaugą nuo kritulių. Gera karnizo būklė rodo, kad stogo surenkami krituliai nepatenka ant sienų. Dažniausia stogo ir karnizo jungtis yra lietlovis, kurio estetinė ir fizinė būklė turi didelės įtakos viso pastato išvaizdos kokybei. Karnizų būklę būtina tikrinti kasmet, o tvarkyti šiltuoju metų laiku.

VII. LIETVAMZDŽIAI IR LIETLOVIAI
Šis elementas mediniam pastatui ypač svarbus, nes jo neprižiūrint ar jam sugedus, krituliai per trumpą laiką gali padaryti didelės žalos pastato sienoms ar pamatams. Todėl kiekvieną pavasarį būtina apžiūrėti lietaus vandens surinkimo sistemos sandarumą, kurį galėjo pažeisti šalčiai, o rudenį, lapams nukritus, išvalyti lietlovius.

VIII. STOGAI
Tvarkingas stogas bet kokiam pastatui yra svarbiausia. Daugumos medinių XIX-XX a. pastatų stogai buvo čerpiniai arba skardiniai. Susidėvėjusią stogo dangą geriausia keisti ar atnaujinti tradicinėmis dangos medžiagomis, nes tai išsaugo pastato architektūrinį vientisumą ir kokybę. Svarbu estetiškai tinkamai tvarkyti stogo kraigą ir vėjalentes. Stogo būklę reikia tikrinti pavasarį, o tvarkyti vasarą.

IX. KAMINAI
Virš stogo esanti išorinė kamino dalis būdavo plytų mūro, dažnai tinkuota, nes tinkas užtikrina mūro ilgaamžiškumą. Tradiciškai skardinami būdavo tik išorinė kamino jungties linija su stogu bei kamino viršus. Skardinama būdavo kruopščiai ir estetiškai, nes tai gerai ir iš toli matomi namo elementai. Viso kamino apskardinimas, kaip šiais laikais tapo įprasta, istoriniams saugotiniems pastatams nedera. Kamino išorinę pusę reikia tinkuoti, dažyti bei apskardinti tradiciniu būdu.

X. ARTIMIAUSIA APLINKA
Medinio pastato bendrai būklei ypač svarbi gera ventiliacija, todėl ant tokių pastatų nedera auginti vijoklių ar vynuogių, o labai arti namo augančius medžius ar krūmus reikėtų persodinti atokiau. Greta medinių namų negalima įrengti darbo ar poilsio vietų, ypač statinių, kuriuose naudojama ugnis, su ja susijusi įranga: terasų ar pavėsinių kepsninėms ar laužavietėmis, automobilių stovėjimo vietų, garažų ir pan.


Prižiūrėkite savo namus atsakingai: atsižvelkite į tradicinius, paveldėtus geruosius pastato kokybinius ypatumus ir elementus, tvarkykite juos naudodami aukštos kokybės tradicines statybines medžiagas. Puoselėkite gyvenamąją aplinką – ją nuolat tvarkykite, tausokite ir gausinkite supančią augmeniją. Kurkite jums ir jūsų artimiesiems jaukią ir patrauklią gyvenamąją aplinką.

 

Patarimus parengė VšĮ „Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra“, bendradarbiaudama su Oslo miesto savivaldybės Kultūros paveldo vadybos departamentu.