Balandžio 17 d. Agentūroje vyko Jonušo Radvilos rūmų komplekso (Vilniaus g. 24) rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų viešas svarstymas, sudominęs net 52 dalyvius. Projektinius siūlymus parengė UAB „Processoffice“ architektai, 2021 m. laimėję tarptautinį atvirą architektūrinio projekto konkursą. Projekto užsakovas, įgyvendintojas ir naudotojas – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus; jo direktorius A. Gelūnas įžanginėje kalboje sakė, kad projekte siekiama išsaugoti autentiškas pastato dalis, papildant jas naujos architektūros tūriais, kurie atitinka XVII a. rūmų planavimo sprendinius. Jis paminėjo savo asmeninius pokalbius su Radvilų giminės atstovu Motiejumi Radvila, gyvenančiu Lenkijoje, dar 2019 m. viešoje diskusijoje dėl rūmų atkūrimo minėjusiu jo giminėje visada gyvavusią vertybinę nuostatą, kad statyti visada dera pasitelkiant naujausias statybos technologijas ir estetines normas.
Tyrėjas-restauratorius R. Zilinskas, akcentavo, kad projektinių pasiūlymų sprendiniai atitinka Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento ir kitų dokumentų reikalavimus; projektuojamas užstatymo tankumas neviršys 60%, jis yra ir liks perimetrinio – posesijinio morfologinio tipo, nenumatoma didinti pastato aukštingumo. Kaip ir leidžiama reglamento, sklypo rytinėje dalyje numatomas neišlikusių korpusų atkūrimas.
Projekto autorius V. Biekša pristatė Radvilos rūmų komplekso pritaikymo LND muziejui koncepciją. Muziejaus vidaus struktūra organizuojama siekiant atverti kiek įmanoma daugiau autentiškų erdvių, saugant jų unikalias erdvines ir medžiagines savybes, jas papildant nauju turiniu.
Esminių pastabų projektui nebuvo išsakyta, keletas dalyvių kritikavo fasadų architektūrinius sprendinius. Svarbiausia, kad šio išskirtinio mastelio sostinės paveldo objekto, antrojo po Valdovų rūmų, viešo aptarimo metu nekilo esminių prieštaravimų nevienareikšmiškai seno-naujo sąjungai. Todėl projektų Senamiestyje viešų aptarimų praktikos konteskte tai buvo labai svarbi diena – perlipus dar vieną „rūmų mastelio slenkstį”, kiti panašios vertės ir sudėtingumo projektai nebegalės būt perdėtai sureikšminami manipuliuojant istorine svarba, paskirtimi ar pan. ir siekiant sukelti neadekvačią kritinę sumaištį”
https://citify.eu/lt/radvilu-rumu-rekonstrukcija/