VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
   



Klubas „Menas sau“

Mob. tel. 8 686 59736
El. paštas menas.sau@gmail.com
www.menassau.lt

Darbo laikas:
I–III 11:00–21:00
IV–V 11:00–18:00


Istorija ir veiklos pristatymas

Pirmieji dažytų audinių pavyzdžiai rasti 2000 m. prieš mūsų erą Egipto piramidėse. Faraonų audinių likučiai rodo, kad egiptiečiai ne tik tobulai audė, bet žinojo ir dažymo paslapčių, buvo žinoma indigo dažymo technologija. Kaip geriausi dažytojai garsėjo finikiečiai. Vėliau verpimo, audimo ir dažymo amatas iš Indijos, Italijos skverbėsi į Vokietiją, Nyderlandus, Angliją. Pagal archeologinius duomenis, jau IIII–V a. buvo dažoma natūraliais dažais ir Lietuvoje. Dažai buvo gaminami iš augalų – mėlžolių, uosių kerpių, šunobelės, ąžuolo gluosnio žievės bei įvairių lapų. Spalvoms išgauti buvo naudojamos įvairios augalų dalys: žiedai, lapai, šaknys, žievė, uogos. Natūralūs dažai yra švelnesnių atspalvių, o kartu gana patvarūs. Mūsų krašte auga apie 80 rūšių dažančių augalų, iš kurių galima gauti geltonų, žalių, rudų ir pilkų atspalvių. XIX a. 2-oje pusėje Lietuvos kaime, dažydamos augaliniais dažais ir norėdamos išgauti patvaresnę spalvą, dažytojos kaip kandikus pradėjo naudoti chemines medžiagas: alūną, mėlynąjį akmenėlį (vario sulfatą) ir žaliąjį akmenėlį (vario oktatą), be to, į dažus dėdavo valgomosios druskos, šlapimo ar pelenų šarmo dažams sutvirtinti.
Klubas-studija „Menas sau“ kviečia visus, kurie domisi tekstilės amatu, rankdarbiais ir natūralių dažų gamyba. Čia suteikiama galimybė susipažinti su Lietuvoje senas tradicijas turinčiais natūralaus pluošto audiniais – šilku, medvilne, vilna, linu ir jų dekoravimu augaliniais dažais. Rengiami augalinio dažymo pavasario-vasaros plenerai gamtoje, į kuriuos dažnai kviečiami šio amato saugotojai ir puoselėtojai Jūratė Urbienė, Medardas Šimelis. Dirbama su socialinės atskirties grupėmis, jau keletą metų dalyvaujama tarptautiniame renginyje „Autizmo diena“. Nuolat veikia parodos, čia rasite profesionalių menininkų ir studijos lankytojų augaliniais dažais sukurtų paveikslų, ištapytų porcelianinių puodelių ar veltos vilnos dirbinių. Profesionali tekstilininkė Rasa Labinaitė skaito paskaitas tekstilės temomis, veda praktinius užsiėmimus mokytojams, jaunuomenei, surengė ne vieną personalinę parodą.

Amato demonstravimas
Kiekvieną mėnesio paskutinį penktadienį demonstruojama vis naujos audinių apdirbimo technologijos. Šilko tapybos, audinių marginimo, batikos ir vilnos vėlimo technikos demonstruojamos mokymo kursų metu
pirmadieniais – trečiadieniais 17–21 valandomis.

Mokomoji programa
Pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais 17–21 valandomis vyksta šilko tapybos, audinių marginimo, batikos ir vilnos vėlimo kursai (po 6–8 žmonis grupėje). Į amato demonstravimo technikas ir į kursus registruojamasi iš anksto.

Bendradarbiavimas ir ateities vizijos
Šis klubas glaudžiai bendradarbiauja su menininke Regina Fledžinskiene, įgyvendina bendrus projektus. Klubo nariai įgyvendina amatų mainų programas su lietuviais, gyvenančiais Norvegijoje, Islandijoje, Latvijoje, Lenkijoje. Ateityje planuojama vienyti lietuvius migrantus ir įkurti kūrybines dirbtuves. Bendradarbiaujant su Rygos amatininkų studija „Fleur“, keičiamasi augalinio dažymo paslaptimis, organizuojami mokomieji praktiniai užsiėmimai. Rengiama vasaros praktikos programa aukštųjų mokyklų studentams. Ruošiamasi išleisti metodinę medžiagą „Augalinis dažymas ir skiautinių pagrindai“.

Steigėja
Rasa Labinaitė (dizainerė tekstilininkė)





Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt