VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
   



Amatų ir menų centras „Nauja sirena“

Adresas
Mėsinių g. 9, LT-01131 Vilnius
Mob. tel. 8 5 212 6601
El. paštas sirena@sirena.lt
www.sirena.lt

Darbo laikas:
I–V 10:00–19:00
VI 10:00–16:00


Istorija ir veiklos pristatymas
Odininkystės amatas savo ištakomis siekia akmens amžių. Archeologiniai radiniai rodo, kad dar iki XII a. Lietuvos gyventojai naudojo išdirbtą odą. Vilniaus žemutinės pilies ir senojo arsenalo teritorijoje rasta XIII–XIV a. ornamentuotų odinių pakinktų, apavo liekanų. XV a. susikūrė odininkų (odminių) brolija. Nuo 1542 m. jie turėjo savo organizaciją – gildiją. Odininkystės amatas, odos gaminiai ir jų žaliava Lietuvoje buvo labai vertinami. XVI a. odininkystės amatas dar labiau suklestėjo. Iš odos Lietuvoje buvo gaminami įvairūs buitiniai dirbiniai: apavas, aprangos elementai, krepšiai, arklių pakinktai. Išplitus krikščionybei, pradėtos įrišti spausdintos arba ranka rašytos knygos. Įsigalint dvarų kultūrai, dekoratyviniais elementais imta puošti rūmų ir dvarų interjerus (odiniai tapetai), bažnyčių altorius. Oda buvo aptraukiami krėslai ir važiavimo priemonės. Iš odos siūtos pirštinės, diržai, rankinės, gamintos vėduoklės, tabakinės, medžioklės krepšiai, botagai. Savo įvairove stebina XIV–XVII a. odinė avalynė. Vilniečiai avėjo kiauraraščiu puoštus batelius, paprastus ir storapadžius pusbačius, unikalūs buvo XIV a. pabaigos ilgaauliai batai. Senajame Vilniuje odminystė – vienas labiausiai paplitusių amatų. Taip pat išliko Odminių, Tymo, Raugyklos gatvių pavadinimai. Vilniuje išdirbtais kailiais ir odomis buvo prekiaujama Dancige, Magdeburge, Venecijoje ir kai kurių Flandrijos miestų rinkose, o smulkiųjų galvijų odomis – Italijoje, Čekijoje, Frankfurte bei kituose Europos miestuose. Plečiantis odininkystei Lietuvoje 1845 m. Kauno ir Vilniaus gubernijose buvo net 107 odos gamyklėlės.
Senųjų odos dirbinių yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje. Odai išdirbti buvo naudotas alūnas, druska, kvietiniai miltai ir ypač daug vandens. Todėl dirbtuvės kūrėsi palei upelius. Odininkų cechai gyvavo iki XIX a. antrosios pusės. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje susikūrė dideli odų išdirbimo fabrikai (Vilniuje, Šiauliuose). Odininkystė tapo svarbia Lietuvos ūkio šaka. Lietuviškos rankinės istorijos šaknys – plėtojama nuo pat viduramžių. Jau XVI a. jos buvo reikšminga aprangos dalis. Rankinė laikoma ne vien praktišku daiktu susidėti įvairioms smulkmenoms, bet ir svarbiausiu moters aksesuaru, net luominės priklausomybės vertinimo kriterijumi. Todėl šioje galerijoje-dirbtuvėje dirbantys odininkai daug dėmesio skiria rankinių kūrimui, modeliavimui ir gamybai.
Čia nemokamai teikiamos profesionalios konsultacijos; galite stebėti, kaip naudojant naujas ir atgaivinant senąsias odos apdorojimo technologijas nagingų meistrų rankose „gimsta“ įvairūs odos dirbiniai; pasakojamos istorijos apie odininkystę. Norintieji gali užsisakyti pagal savo eskizą arba padedant dizainerei susimodeliuoti norimą odinę rankinę, papuošalą ar įsigyti Lietuvos kultūros tradicijas reprezentuojančių verslo dovanų bei jau sumodeliuotų rankų darbo odos gaminių. Čia galite patys išbandyti savo kūrybiškumą. Galerija-dirbtuvė aktyviai dalyvauja miesto ir tarptautinėse šventėse, rengia parodas, kuriose pristatomi nauji kūriniai – rankinės, apyrankės, diržai, odiniai kaklo papuošalai ir kt.

Amato demonstravimas
Amatus demonstruoja odos meistrės Ana Daraškevič ir Inga Sarapinaitė antradieniais ir penktadieniais nuo 11:00 iki 18:00 val. iš anksto susitarus.

Mokomoji programa
Amato praktiniai užsiėmimai vedami suaugusiesiems ir jaunuomenei darbo valandomis iš anksto susitarus. Kuriami ir gaminami skirtukai knygoms, pieštukinės, telefono įdėklai, knygelės odiniais viršeliais, net rankinės ir pan.

Bendradarbiavimas ir vizijos
Bendradarbiaujama su Vokietijos odininkais, Šiaulių universiteto Menų fakulteto odos dizaino studentais. Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto studentais, kurie galerijoje-dirbtuvėje atlieka praktiką. Ateityje planuojama įkurti odos dirbinių mini muziejų, eksponuoti odos meno specialybės studentų kūrybinius darbus, rengti kūrybinių odos darbų parodas.

Steigėja
Irena Serapinienė (dizainerė)






Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt