Baltramiejaus dienos tradicijos Vilniuje
Rugpjūčio 17-18 dienomis po trejų metų pertraukos jau septintąjį kartą Vilniuje vėl vyko Šv. Baltramiejaus mugė, skirta Europos Kultūros paveldo metams pažymėti.
Iškilminga amatininkų eisena su istorinėmis cechų vėliavomis nusidriekė nuo Aušros Vartų iki Rotušės aikštės. Smalsiais žvilgsniais, šypsenomis, filmavimo ir foto kameromis juos lydėjo ne tik vilniečiai, bet ir gausūs miesto svečių bei turistų būriai, grožėdamiesi istoriniais amatininkų kostiumais. Rotušės aikštės scenoje visus susirinkusiuosius sveikinimais lietuvių ir anglų kalbomis pasitiko Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, miesto savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovas Alfredas Jomantas. Dvi dienas tęsėsi miesto amatų, meistrų ir pameistrių pristatymai, amatų gamybinių procesų demonstravimai, vyko spektakliai, šokiai, žaidimai, skambėjo muzika, o visa tai nukėlė mugės dalyvius į vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso laikotarpį.
Vilniečiai ir miesto svečiai mugės metu stebėjo auksakalių, siuvėjų, audėjų, batsiuvių, odminių, stalių, kubilių, puodžių, stiklo ir vitražo, kalvių, knygrišių, senosios medicinos, maisto gamybos, žvakių liejimo, muilo gamybos, aludarių ir kitų amatų gamybos procesus bei patys pabandė žiesti puodus, verpti siūlus, austi bei diskutavo su amatininkais apie jiems rūpimus klausimus amatininkystės srityje, kalėsi monetas, įsigijo norimų gaminių, pagamintų pagal senąsias technologijas. Žiūrovai galėjo pamatyti, kaip atrodė ir kovojo XVII amžiaus kariai, stebėti pagal rekonstruojamos epochos tradicijas sukurtus teatro spektaklius, Lietuvos ir užsienio grupių šokius, pasiklausyti muzikos, dalyvauti kitose pramogose bei paskanauti viduramžiškų valgių. Rotušės aikštėje, kaip ir senaisiais laikais, savo pareigas vykdė budeliai.
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje abi dienas vyko prof. dr. A. Ragausko paskaitos apie Šv. Baltramiejaus mugę Lietuvoje ir užsienyje bei senuosius amatus – popieriaus ir midaus gamybą, jose dalyvavo virš 40 žmonių. Džiugu, kad tiek senųjų amatų edukacinėse veiklose, tiek paskaitose dalyvavo ir diskutavo daug jaunimo, šeimos su vaikais.
Mugę organizavo Vilniaus dailiųjų amatų asociacija drauge su Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, rėmė LR Žemės ūkio ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Daugiau informacijos:
Irena Sakalauskienė, el. paštas i.sakalauskiene@vsaa.lt
tel. (8 5) 212 2535