BENDRUOMENĖS UGDYMAS – viena svarbiausių Agentūros veiklų, skatinančių pastatų savininkų, gyventojų sąmoningumą bei atsakomybę už kultūros paveldo objektų išsaugojimą ir tvarkybą. Tikslas – informuoti, konsultuoti ir skatinti gyventojų iniciatyvas tvarkyti paveldo objektus bei istorinę gyvenamąją aplinką pasitelkiant Savivaldybės finansinę paramą.
Paramą galima gauti pagal šias Vilniaus savivaldybės tarybos patvirtintas programas:
PARAMA SENAMIESČIO PASTATŲ IŠORĖS TVARKYBAI
parama skirta kultūros paveldo statinių, esančių Senamiestyje, išorės ir aplinkos tvarkybai.
PARAMA BALKONŲ AVARINĖS BŪKLĖS LIKVIDAVIMUI
parama daugiabučių gyvenamųjų namų, esančių Senamiestyje ar jo apsaugos zonoje, fasadų elementų: balkonų, lodžijų, karnizų, puošybos ir kitų detalių galimai avarinei būklei likviduoti.
PARAMA KULTŪROS PAVELDO STATINIŲ TVARKYBAI
parama kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo statinių, esančių kultūros paveldo vietovėse (Antakalnis, Naujamiestis, Žvėrynas, Rasų kolonija, Šnipiškės) išorės tvarkybai.
Pagal šias savivaldybės teikiamas paramos programas pastatas gali pretenduoti į 40-50 procentų paramą. Ar pastatas yra kultūros paveldo vietovėje, sužinoti galite čia
KVIEČIAME VILNIAUS MIESTO GYVENTOJUS IR PASTATŲ SAVININKUS, norinčius tvarkyti savo pastatų išorę ar jų aplinką siekiant gauti dalinę Savivaldybės finansinę paramą, kreiptis į Agentūrą: Kęstutis Masaitis, tel.: 85 212 2535; el.p. k.masaitis@vsaa.lt
Bendruomenės ugdymo etapai:
1999 m. Paruošiamasis etapas, vykdytas su Jungtinių Tautų vystymo programos (UNDP) parama, siekiant informuoti gyventojus apie numatomą finansinę paramą istorinių pastatų tvarkybai, stiprinti jų supratimą, susitarimą ir pasirengimą tvarkyti jiems priklausančius pastatus.
2000 – 2008 m. Programos „Bendruomenės ugdymas “ I-asis etapas. Sužadintas žmonių iniciatyvumas ir atsakingas supratimas apie paveldo tvarkybos principus ir svarbą. Sutvarkyti 58 kultūros paveldo objektai, tarp jų pirmieji kiemai (viename iš jų įrengta požeminė lietaus kanalizacija). Viso pastatų savininkai skyrė 1,92 mln. Lt., o savivaldybės parama – 1, 99 mln. Lt.
2005 – 2008 m. „Medinės architektūros atnaujinimas“. Sutvarkyti 7 mediniai pastatai, kuriems atkurta dekoratyvinė apdaila ir puošyba, į tradicinę pakeista buvusi avarinė stogų danga. Trims iš jų: Pušų g. 16, Traidenio g. 35 ir Vytauto g. 63 Savivaldybė ir pastatų savininkai skyrė po 463.00 tūkst. Lt.
2015 – 2019 m. dėl ribotų Savivaldybės biudžeto galimybių parama skirta tik pastatų balkonų avarinei būklei likviduoti. Vertingiausias objektas – sutvarkyta medinė balkonų galerija Šv. Mykolo g. 8, didžiausios apimties objektai – Naugarduko g. 53 ir Birželio 23-iosios g. 1 ir 9. Balkonų savininkų paramai skirta 688,00 tūkst. eurų.
2017 – 2019 m. Programos „Bendruomenės ugdymas “ II-sis etapas. Atnaujinta parama Senamiesčio pastatų tvarkybai 2018 m. skyrus 120, 72 tūkst., o 2019 m. – 191, 76 tūkst. eurų Savivaldybės paramą, viso sutvarkyta 12 objektų, didžiausi ir vertingiausi iš jų – K. Kalinausko g. 10 ir Teatro g. 9. Daugiau informacijos Agentūros metinėse ataskaitose.
2019 m. patvirtinta dalinio finansavimo skyrimo tvarka Kultūros paveldo statinių, esančių kultūros paveldo vietovėse (už Senamiesčio ribų), išorės tvarkybai.