VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

NAUJIENOS

Europos dailiųjų amatų dienos 2019

Balandžio 5 – 7 dienomis pravilnijo Europos dailiųjų amatų dienos (EDAD) „Amatai – vietiniai savitumo ženklai“. EDAD vykusios Vilniuje penktąjį kartą, antrajį Kaune ir Trakuose  yra dėmesio verta Europinio masto tradicija. Vilniečiai ir miesto svečiai galėjo nemokamai aplankyti 15 amatų dirbtuvių (30 renginių) Vilniuje, Trakuose vyko 8 renginiai, Kaune – vienas. Vilniaus amatų kūrėjai vėl pakvietė į savo dirbtuves, pristatė naujai skukurtus gaminius, demonstravo tradicines ir šiuolaikines technologijas bei savo įgūdžių profesionalumą. Amatininkai atskleidė, kaip apjungus kūrybiškumą, meistriškumą ir patirtį sukuriami unikalūs dirbiniai.  Dalyvaudami paskaitose, amatų pristatymuose, suinteresuoti dalyviai pažvelgė į amatų dirbtuvių užkulisus, susipažino su darbo įrankiais, tradicijomis, gamybos ir gaminių kūrimo procesais, o įsitraukdami į pokalbį, keitėsi idėjomis, diskutavo bei patys išbandė ir paragavo amatininko duonos, kurdami ir savo rankomis ką nors pasigamindami.

3 dienas Vilniaus istoriniame centre įsikūrusių profesionalių amato kūrėjų galerijose-dirbtuvėse buvo pasakojama apie Vilniaus legendą stikle, supažindinama su gintaro panaudojimo galimybėmis, demonstruojami unikalūs gintariniai styginiai instrumentai, kuriamos gintaro ir molio interpretacijos. Vaikai ir suaugę kūrė Barboros Radvilaitės odines apyrankes, puoštas perlais, susipažino su knygrišyste ir LDK teismų knygomis. Muziejininkė Eglė Zaveckienė pristatė XVI a. koklį „Įsimylėjėlių porelė“, rastą Vilniaus Žemutinės pilies rūmų teritorijoje, jauna keramikė Ieva Schinello pasakojo apie juodosios keramikos unikalumą ir priešistorę, kartu su dalyviais lipdydama archainius puodelius, kitoje keramikos dirbtuvėje jaunimas mokėsi žiesti, o audimo dirbtuvėje vaikai, padedami jauno profesionalaus audimo meistro Luko Tomaševičiaus, bandė austi šimtametėmis staklėmis. Buvo vijamos juostelės su kaladėlėmis, rišamos ne tik lėlės, bet ir šiaudiniai sodai, antspauduojama augalais ant audinio, liejamos žvakės, dalyviai sužinojo apie medžio raižinius, juvelyriką bei išbandė kitus amatus. Daugelis dirbtuvių buvo perpildytos smalsiais dalyviais, ypač šeštadienį, jau nebuvo galimybės dalyvauti praktiniuose užsiėmimuose be išankstinės registracijos.  Pastebima, kad miesto amatais vis labiau domisi vietinė bendruomenė, mokyklos, o suinteresuotas jaunimas užsuka į miesto amatų dirbtuves tobulinti įgūdžių. Tikėtina, kad jaunesnioji karta, susipažinusi su daugybe amatų sričių, labiau vertins rankų darbo gaminius, mokysis ir taikydami senąsias tradicijas bei technologijas kurs gaminius, tenkinančius šiuolaikinius poreikius.  Renginiuose buvo gausu turistų ir miesto svečių iš Anglijos, Suomijos, Prancūzijos, Danijos, Ukrainos, kurie domėjosi lietuviškais amatais, rankų darbo technikomis bei gaminiais.

2019 metų EDAD dalyvavo 15 Vilniaus galerijų – dirbtuvių. Vyko 4 teminės parodos, surengta 30 renginių, dalyvavo virš 750 žmonių (2018 m. – 600 žmonių). Vyko renginiai Trakuose ir Kaune, kuriuos organizavo Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija, Trakų tradicinių amatų centras ir Kauno kultūros centras „Tautos namai“. Trakų krašto amatų centre buvo demonstruojama  šiaudinių žaislų, papuošimų ir sodų rišimas, rišamos plokščios ir figūrinės verbos, mokomasi marginti Velykinius kiaušinius vašku, vyko pasivaikščiojimai po Angelų kalvą ir drožinėjami angeliukai, karpomos popierinės langų užuolaidėlės, pasakojama apie tradicijas ir atskirų amatų reikšmę mūsų kultūroje bei pristatomi kiti amatai. Kauno kultūros centre „Tautos namai“ dalyviai kūrė mozaiką Lietuvai klasikinės tapiserijos technika „Lietuva – mano veidas“. 2019 m. EDAD dienose nedalyvavo muziejai, nors ir buvo kviečiami prisijungti; kadangi jie jau prieš metus buvo susiplanavę temines parodas bei renginius.

EDAD kitose Europos šalyse

Florencijoje vyko veiklos susijusios su popieriaus gamyba ir  japonišku knygų įrišimu. Buvo keičiamasi graviravimo, papuošalų kūrimo ir stiklo meno žiniomis. Vienoje vyko  25 renginiai, prisijungė net 4 muziejai. Airijoje buvo mokoma tradicinių ir šiuolaikiškų amatų įgūdžių (tekstilė, krepšelių pynimas, keramika ir juvelyriniai dirbiniai). Lankytojai turėjo galimybę tobulinti įgūdžius amatų dirbtuvėse ir dalyvauti neformaliuose studijų maršrutuose. Milane daug dėmesio buvo skiriama dizainui. Dizaino meistrai iš visos Europos kūrė 19 unikalių  kūrinių kolekciją. Kiekvienas objektas-gaminys buvo kūrybinių mainų tarp dizainerio, menininko ir amatininko kūrybinis-gamybinis rezultatas, kur projekto kultūra ir patirtis yra traktuojama kaip autentiška regioninės kompetencijos išraiška. Graikijoje buvo numatyta organizuoti daugiau kaip 90 renginių. Graikijos sala Tina yra žinoma kaip svarbiausias marmuro amatų centras Graikijoje, ten Marmuro amatų muziejaus lankytojai susipažino su marmuro amatų įrankiais ir technikomis, vyko amato demonstravimas ir praktinė veikla. Leipcigo spaustuvės muziejuje suorganizuota specialioji paroda skirta Leipcigo muzikos leidėjo Breitkopf & Härtel ir garsios XIX a. muzikantės Claros Schumann bendradarbiavimui.  Berlynas visus kvietė atrasti meistriškumo įvairovę muzikos instrumentų gamyboje bei pučiant stiklą, kuriant ir gaminant porcelianinius gaminius šiuolaikiškai. Prie EDAD Vokietijoje jungėsi apie 200 amatininkų iš Chemnico, Dresdeno, Hanoverio, Leipcigo, Brandenburgo ir kt. miestų.