UNESCO Lietuvoje: senosios amatininkystės paveldas Vilniuje
2020 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė UNESCO metais. Šia proga spalio 16 – 17d. įgyvendinant projektą ,,UNESCO Lietuvoje: senosios amatininkystės paveldas Vilniaus istoriniame centre“, sostinės amatininkai savo dirbtuvėse surengs daugybę nemokamų renginių. Projekto tikslas – sužadinti visuomenės domėjimąsi amatininkystės istorija ir jos kultūros paveldu, aktualizuoti ir gaivinti Vilniaus, UNESCO Pasaulio paveldo vietovės kultūrines tradicijas – nematerialųjį paveldą. Pilną programą rasite čia:
Beveik visi renginyje dalyvaujantys ir nemokamus edukacinius užsiėmimus visuomenei pristatantys amatininkai – Vilniaus miesto savivaldybės ,,Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių“ programos dalyviai. Šią programą 2001 m. patvirtino Vilniaus miesto taryba, lengvatinėmis sąlygomis išnuomodama patalpas amatininkams Senamiestyje ir siekdama gaivinti, puoselėti ir kurti naujas miesto amatininkystės tradicijas – smulkųjį verslą, ugdomuosius kultūrinius ir socialinius santykius. Skatinamoji savivaldybės programa įgalino naujai įsikūrusias amatininkų galerijas-dirbtuves visą dėmesį sutelkti sostinės amatų istorijos ir tradicijų pažinimui, kūrybinėms ir edukacinėms veikloms, praktiniams mokymams ir ryšių su regiono amatininkais plėtojimui. Jau 20 metų kaupiantys turtingą patirtį ir lavinantys kūrybines galias savivaldybės Amatų programos dalyviai yra ypatinga Vilniaus miesto švenčių puošmena ir vertybė.
Pirmieji profesionalūs amatininkai iš Vakarų Europos miestų atvyko į Vilnių dar XIV a. pradžioje, Lietuvos didžiojo kuinigaikščio Gedimino kvietimu. Visais laikais amatininkai buvo itin svarbi miesto gyvenimo ir kultūros dalis, o mūsų laikų sostinės Savivaldybės Amatų programos nariai tęsia bei garsina senąsias istorines tradicijas.
Programą kuruoja Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra; Projektą įgyvendina Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, o finansuoja Lietuvos kultūros taryba.