UNESCO/ICOMOS misija Vilniuje
UNESCO/ICOMOS misijos ataskaitos santrauka (LT)
2017 m. lapkričio 21 – 22 d. Vilniuje lankėsi tarptautinės UNESCO/ICOMOS patariamosios misijos Vilniuje ekspertai Paul Drury, atstovaujantis ICOMOS (Tarptautinė paveldo paminklų ir vietovių taryba) ir Burcu Ozdemir, atstovaujanti UNESCO Pasaulio paveldo centrą. Misijos tikslas buvo įvertinti Misionierių vienuolyno ansamblio pritaikomosios tvarkybos, greta jo vykstančio plėtros projekto „Misionierių sodai“ ir naujo aukštybinio pastato Konstitucijos prospekte „K18“ statybų poveikį Vilniaus istorinio centro išskirtinei visuotinei vertei. Svečiai taip pat buvo supažindinti su kitais įgyvendintais ar dar planuojamais projektais: Bernardinų sodu, Architektūros parku, Tymo ir Krivių kvartalais, Didžiosios Sinagogos teritorijos sutvarkymo projektu. Techninio-ekspertinio pobūdžio susitikimai vyko Kultūros ministerijoje, Vilniaus miesto savivaldybėje, Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje. Atskiri susitikimai vyko su ICOMOS nacionalinės komisijos ir vietos bendruomenės atstovais. Rekomendacijas ekspertai planuoja pateikti 2018 metų sausio mėn.
Tokiose ypatingose ir saugomose teritorijose ypač svarbu įvertinti naujos plėtros poveikį urbanistiniam kraštovaizdžiui, istoriniams siluetams ir istorinio centro architektūriniam charakteriui. Gyvenamųjų pastatų komplekso „Misionierių sodai“ projektas buvo atrinktas viešo konkurso būdu iš 11 pateiktų projektų. Naujo aukštybinio pastato „K18“ idėja buvo atrinkta tarptautinio konkurso metu. Dešinysis Neries krantas yra sėkmingai įgyvendinamos ilgalaikės vizijos pavyzdys, o naujasis „K18“ projektas papildys 1970-aisiais pradėtą formuoti „urbanistinę kalvą“.
Pasitarimo Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje metu p. Paul Drury kalbėdamas apie Europos senamiesčiuose rekonstrukcijų ir naujų statybų nuolat keliamus iššūkius bei dėl to kylančias visuomenines diskusijas ar net protestus, pabrėžė, kad tai labai sąlygoja visuomenės kultūrinė savimonė ir racionalus supratimas, kas ir kaip saugotina, tvarkytina UNESCO vietovėse. Svečias akcentavo, kad nuoseklus ir nuolatinis visuomenės informavimas, švietimas yra viena svarbiausių UNESCO vietovių apsaugos priemonių. Aiški, suprantama, viešai žinoma ir palaikoma ilgalaikė UNESCO vietovės tausojimo vizija padėtų mažinti įtampas visuomenėje, keltų mažiau prieštaringų interpretacijų, mažintų konfliktinių požiūrių.
Nuotraukos: Gedimino Rutkausko