Europos paveldo dienos 2020 (anonsas)
Europos paveldo dienos (EPD) „Kultūros paveldas ir edukacija“ vyks 2020 m. rugsėjo 11 – 20 d. EPD metu Agentūra surengs 8-is renginius (ekskursijas suaugusiems ir vaikams, edukacinius užsiėmimus amatų dirbtuvėse, viktoriną). Bus išleisti 2 edukaciniai leidiniai vaikams, skirti UNESCO Pasaulio paveldo metams: „Paveldukas Vilniaus senamiestyje“ ir „Ką žinai apie senuosius amatus?“, kurie bus pristatyti EPD renginių metu, juose vaikai ras žinių, mįslių, patarlių ir užduočių. Agentūra koordinuoja Vilniaus dailiųjų amatų programą nuo 2002 m.
Šių metų EPD veikla finansuojama įgyvendinant projektus „Atradimai Vilniaus senamiestyje“ ir „Amatininkų galerijos-dirbtuvės garsina Vilniaus istoriją“, kuriuos dalinai finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Visa EPD programa ir registracija čia: http://kpd.lt/epd2020/vilniaus-regionas/
Agentūros organizuojami renginiai:
Rugsėjo 11 d. 16.00 val. Renginiai Gintaro muziejuose (Šv. Mykolo g. 8 ir Šv. Mykolo 12) ir Vitražo manufaktūroje Stiklių g. 6; skirti šeimoms – vaikams nuo 5 iki 15 metų su tėvais ir/ar seneliais (prioritetas). Vaikai turės galimybę dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose. Gintaro muziejuose – galerijose vyks paskaita – ekskursija; bus pristatoma šių pastatų istorija, XV-XVI a. keramikos degimo krosnis, archeologiniai gintaro radiniai.
Vitražo manufaktūroje vyks unikalių XVI a. rūsių restauravimo ir pritaikymo pristatymas Sužinosite apie „Stiklo kelią“, apie vitražo amatą. Vyks vitražo technologijų ir gamybinių procesų pristatymas.
Rugsėjo 12 d. ir 19 d. 11.00 val. Ekskursija suaugusiems po restauruojamus Vainių rūmus. Įžangą apie UNESCO vietovės bendrą tvarkybą ir esamas programas pristatys Agentūros vyr. architektė J. Raugalienė. Restauratorius Robertas Zilinskas pristatys turtingą pastato istoriją ir architektūrinių tyrimų metu atskleistus atradimus. Rūmų pavadinimas kultūros vertybių registre yra „Pastatų kompleksas, vad. Pociejų rūmais“, tačiau teisingiau juos vadinti Vainių arba Vainių Jasienieckių rūmais, nes šie juos pastatė ir valdė ilgiau, nei rūmus paveldėję Pociejai. A. Pociejus rūmus paveldėjo XVIII a., o 1816 – 1940 m. rūmus valdė Umiastovskių giminė.
Rugsėjo 12 d. 11.30 val. Ekskursija 7-12 metų vaikams „Sena-nauja-sena. Trakų gatvė“. Ekskursijos metu su vaikais tyrinėsime, kaip seni ir griūvantys pastatai yra išsaugomi, restauruojant juos ir taip prikeliant naujam gyvenimui. Susitikimo metu vaikų lauks ne tik įdomios istorijos, bet ir įtraukiančios užduotys. Vaikai renginyje dalyvauja su vienu lydinčiuoju suaugusiuoju.
Rugsėjo 18 d. 17.00 val. Renginiai Senųjų amatų dirbtuvėse (Savičiaus g. 10) ir Vilniaus puodžių ceche (Užupio g. 9); skirti šeimoms – vaikams nuo 5 iki 15 metų su tėvais ir/ar seneliais (prioritetas). Vaikai turės galimybę dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose. Senųjų amatų dirbtuvėse pristatomas patalpų pritaikymas dirbtuvėms įrengti bei Vilniaus miesto amatų meistrystės istorija nuo pat pirmųjų Gedimino laiškų. Bus plačiau supažindinama su audimo amatais, bus proga pabandyti austi XIX a. staklėmis ar juostų audimo įrankiais.
Vilniaus puodžių cecho pristatymas – puodininkystės ir keramikos tradicijos, pirmoji lipdytinė ir viduramžių buitinė keramika, koklininkystė – Vilniaus pasididžiavimas. Vyks amato demonstravimas, dalyvaujantys turės galimybę paminkyti molį ir susikurti vienetinį gaminį.
Rugsėjo 20 d. 14.00 val. UNESCO Pasaulio paveldo metams skirto leidinio vaikams „Paveldukas Vilniaus senamiestyje“ pristatymas ir viktorina šeimoms su vaikais „Pasaulio paveldas ir aš“, vyks Agentūros salėje, Stiklių g. 4. Viktorinos metu pasirodžiusieji geriausiai bus apdovanoti specialiais prizais.