Vilniaus amatininkai Kaziuko mugėje 2016
2016 m. kovo 4 – 6 dienomis vyko 413-oji tradicinė Vilniaus Kaziuko mugė, kilusi iš Šventojo Kazimiero pagerbimo procesijų. Kaziuko mugė kasmet atgydama, auga, kinta ir darosi įvairesnė, įdomesnė, daug dėmesio skiriama atgaivinant tradicijas ir papročius. Mugė vyko Vilniaus istoriniame centre – UNESCO Pasaulio paveldo vietovėje. Kaziuko mugėje geriausia proga pademonstruoti ne tik Vilniaus krašto tradicijas, bet ir visos šalies etninį savitumą.
Agentūra koordinuoja Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programą. Programoje dalyvaujantys amatininkai reprezentuoja Vilniaus amatus ne tik Kaziuko mugėje, bet ir kituose sostinės renginiuose, garsina miestą ir šalį užsienyje. Jau nuo 2007 m. jie kartu su Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, kai Kaziuko šventė vėl „sugrįžo“ į Katedros aikštę, inicijavo anuomet egzistavusią Kaziuko mugės eitynių tradiciją, kuri iki šiol yra mugės šerdimi ir puošmena. Atgaivinti teatralizuotą eiseną padėjo prof. Libertas Klimka, Vilniaus senamiesčio teatras, viešoji įstaiga „Ugnis ir kaukė”. 2007 m. prasidėjus kukliam amatininkų pasirodymui trūko amatininkų vėliavų, aprangos. Tačiau 2008 m. jau buvo nešamos spalvingos stilizuotos amatininkų vėliavos, kurias siuvo ir vėlė Vilniaus dailės akademijos studentai. Amatininkų grupelė nuo dabartinės Kudirkos aikštės žygiavo iki Tymo kvartalo. Šv. Kazimiero eisenos priekyje, kaip ir dabar, buvo nešamas mitinis Kalvelis, kuris laikytinas visų amatų pradininku. Teatralizuotą Kaziuko mugės eiseną vainikavo mero sveikinimai ir kalbos, kad amatai – viena svarbiausių etninės kultūros sričių, turinti geriausias perspektyvas išlikti ir atgyti. Kiekvienais metais besiruošiant Kaziuko mugei, buvo vis atidžiau rengiamasi amatų meistrų eisenoms. Per dešimtmetį Kaziuko eitynės išaugo į įspūdingą karnavalinį renginį. Kaip ir senaisiais laikais, taip ir dabar, teatralizuotose Kaziuko mugės eitynėse dalyvauja patys žymiausi ir profesionaliausi Vilniaus amatininkai su savo amato vėliavomis, taip išreikšdami vienybę, nusiteikimą siekti bendrų tikslų, rūpintis amatų tradicijų išsaugojimu bei jų tolesnio gyvavimo pratęsimu.
Šiais metais Vilniaus dailiųjų amatų asociacija ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, bendradarbiaudami su pagrindiniu šventės rengėju Vyteniu Urba, Vilniaus etnokultūros centru, siekė kiek galima gausiau sutelkti Vilniaus amatininkus dalyvauti mugės atidaryme ir teatralizuotose mugės eitynėse. Nešini vėliavomis ir pasipuošę rekonstruotais istoriniais rūbais, amatininkai sveikino ir džiugino mugės lankytojus, žygiuodami nuo Lukiškių aikštės Gedimino prospektu iki Rotušės, ir jau dešimtus metus kvietė visus šventės dalyvius prisijungti prie mugės eisenos. Baltijos gintaro meno centras mugės atidarymo metu Katedros aikštėje ir Kaziuko eitynėse atliko gintaro ugnies apeigas. Planuojant 2016 m. Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programos dalyvių ir Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos narių dalyvavimą Kaziuko mugės šventėje, buvo suderinta su mugės organizatoriais, kad šiais metais garbingiausioje vietoje – Katedros aikštėje prekiautų keramikai, popieriaus karpinių meistras ir odininkai, turintys Tautinio paveldo sertifikatus. Kita jungtinė amatininkų grupė – juvelyrai, tekstilininkai, kalviai, verbų pynėjai – pristatė unikalius savo rankų darbo gaminius ,,Žydų amatininkų miestelyje“ Rotušės aikštėje.
Džiugu, kad kasmet Kaziuko mugėje etninei kultūrai skiriama daug dėmesio, tuo užtikrinant tradicinių amatų pripažinimą, pagarbą amatų tradicijoms bei stiprinant Vilniaus istorinio centro – UNESCO Pasaulio paveldo vietovės kultūrinį gyvybingumą. Tačiau pastebima, kad nuo 2014 m. mažėja Vilniaus amatininkų entuziazmas, aktyvumas dalyvauti Kaziuko mugėje, vieni sakosi užsiėmę savo projektais, kiti jau išvykę svetur laimės ieškoti, turi įtakos ir miesto valdžios dėmesio stoka, sumenkęs amatininkų pastangų ir pasiekimų vertinimas.
Daugiau informacijos:
Irena Sakalauskienė
el. paštas i.sakalauskiene@vsaa.lt
tel. (8 5) 212 2535