VILNIAUS SENAMIESČIO DETALUSIS PLANAS,
REGLAMENTAS IR SPECIALUSIS PLANAS

Sudarius Vilniaus senamiesčio atgaivinimo strategiją ir vykdant joje numatytus uždavinius bei patvirtinus Vilniaus miesto bendrąjį planą, atsirado būtinybė dar atidžiau panagrinėti senamiesčio problemas, peržiūrėti ir papildyti Vilniaus senamiestyje vykdomų statybų, kultūros vertybių apsaugos, jo tvarkymo, naudojimo, priežiūros veiklą reglamentuojančius dokumentus. Šiuos dokumentus tikslinti tapo būtina itin greit keičiantis ekonominėms ir socialinėms sąlygoms, o tarptautiniu požiūriu – valstybei pasirašius 1992 m. UNESCO Pasaulinio kultūros ir gamtos paveldo globos konvenciją ir 1999 m. Europos Tarybos Europos architektūros paveldo apsaugos konvenciją.

Pagrindinio senamiesčio priežiūros, tvarkymo ir naudojimo sąlygas nustatančio dokumento – Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento – bendroji, t.y. siekių, dalis buvo patvirtinta 1997 m. Joje nurodomi senamiesčio apsaugos bendrieji reikalavimai – strateginės gairės, specialūs apsaugos reikalavimai. Šiuo metu yra rengiamos kitos reglamento dalys, kuriose konkretizuojami paveldosaugos reikalavimai dėl paskirų istorinių dalių (Pilių valstybinio kultūrinio rezervato, buvusios gynybinės sienos apsuptos miesto teritorijos ir buvusių priemiesčių) ir atskirų senamiesčio kvartalų (~100 vnt.), sklypų (>1000 vnt.), apibrėžiami leistini pastatų bei teritorijų naudojimo, tvarkymo būdai, nurodomos galimos naujų statybų vietos, ribojamas pastatų aukštingumas, jų dydis, architektūrinių dalių ir elementų medžiagos bei formos (pvz., langų dydžiai ir formos), pateikiamos kitos charakteristikos. Reglamentas įpareigoja saugoti autentiškas istorines pastatų formas, architektūrines detales, medžiagas. Buvo atliktas Vilniaus senamiesčio pastatų vertybinis inventorizavimas, parengti visų senamiesčio seniūnijoje esančių statinių (~ 1600) apskaitos lapai, patikslinti paveldosaugos aspektu vertingi elementai: planinė tūrinė struktūra, medžiagos išlikimo laipsnis, autorystė, pastatų fasadai, rūsiai, kiti elementai.

2000 m. gruodžio 28 d. Vilniaus miesto valdybos sprendimu buvo pradėtas rengti Vilniaus senamiesčio detalusis planas – Vilniaus senamiesčio regeneravimo projekto koncepcijos ir sklypų plano, patvirtinto 1995 m. ir jau tuomet įregistruoto kaip detaliojo plano, patikslinimas (korektūra).

Vilniaus miesto plėtros departamente 2002 m. gruodžio mėnesį buvo aprobuoti Vilniaus senamiesčio detalųjį planą papildantys darbai: Vilniaus senamiesčio gatvių kategorijos ir raudonosios linijos; patikslintas sklypų ribų planas; inžinerinių tinklų suvestinė schema. Pradėti rengti žemės naudojimo paskirties veiklos būdo ir pobūdžio planas bei bendrieji senamiesčio tvarkymo statybos darbų reglamentai.

2002 m. buvo parengtas Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento papildymas, nurodantis konkrečius reikalavimus, kaip tvarkyti, naudoti ir prižiūrėti paskiras istorines senamiesčio dalis; istorinius, urbanistinius ir funkcinius kriterijus. Pagal planinės, tūrinės, erdvinės struktūrų, atskirų pastatų, želdinių bei pavienių elementų charakteristikas senamiesčio teritorija paskirstyta į 10 zonų, jos viena nuo kitos skiriasi istorinio vystymosi savybėmis, istoriniu juridiniu statusu ir administravimu, paskirtimi, plano struktūra, užstatymo charakteriu ir estetine statinių išraiška.

Vilniaus senamiesčio, kaip kultūros paminklo, apsaugos specialusis planas nustato teritorijos tvarkymo, naudojimo režimus, jų galiojimo zonas, ribas, bendruosius režimų reikalavimus. Šis planas viešai apsvarstytas ir aprobuotas Kultūros vertybių apsaugos departamento 2002 m. spalio 17 d. ir patvirtintas Vilniaus miesto Tarybos 2003 m. sausio 22 d. kaip Senamiesčio detaliojo plano dalis.

Senamiesčio apsaugos reglamentas patvirtintas 2003m.gruodžio 23d., prieš tai supažindinus visuomenę su jo sprendiniais.

Vilniaus senamiesčio detalusis planas taip pat buvo svarstomas viešai ir šiuo metu yra taisomas ir pildomas pagal tarptautinių ir vietos ekspertų pastabas.

atgaivinimo strategija


miesto bendrasis planas
1998 - 2005

miesto strateginis planas
2002 - 2011