VILNIAUS MIESTO STRATEGINIS PLANAS 2002 - 2011 M.

Nors Vilniaus miesto bendrasis planas padėjo pažvelgti į miesto planavimo ir regeneravimo darbus kompleksiškai, jame nebuvo nustatyti ilgalaikiai prioritetai, tikslai ir uždaviniai. Todėl, siekdama užtikrinti tęstinę ir kryptingą Vilniaus miesto plėtros bei esamos padėties gerinimo veiklą, Vilniaus miesto Taryba 2002 m. birželio 19 d. patvirtino Vilniaus miesto strateginį planą 2002–2011m. Šiame dokumente pateikta miesto vizija, ekonominės ir socialinės būklės analizė, išskirti šie ilgalaikiai Vilniaus miesto plėtros prioritetai: Vilniaus tarptautinio konkurencingumo didinimas, naujosios ekonomikos plėtra, pažangios visuomenės kūrimas ir susisiekimo bei inžinerinės infrastruktūros plėtra.

Pirmajam Vilniaus miesto strateginio plano prioritetui - Vilniaus tarptautinio konkurencingumo didinimui - senamiestis vaidina lemiamą vaidmenį. Šis prioritetas akcentuoja sritis, kurios stiprintų Vilniaus prestižą, gerintų žinias apie jį kitose šalyse. Siekiant skatinti susidomėjimą Vilniaus senamiesčiu bei gerinti jo įvaizdį, būtina Vilniaus istorinį centrą padaryti patrauklų gyventi, plėtoti verslą, skatinti kūrybą ir turizmą. Todėl labai svarbu paryškinti jo architektūrinį urbanistinį savitumą atkuriant gynybinę sistemą, tvarkant viešąsias erdves. Atgaivinus tradicinius amatus ir smulkiąją prekybą senamiestyje, atkūrus sezoninių amatų mugių tradicijas, o kultūros paveldo objektus panaudojant kultūros renginiams, Vilnius taps dar patrauklesnis miestas jo svečiams ir gyventojams.

Siekiant šių tikslų, Vilniaus miesto strateginiame plane siūloma daug dėmesio skirti senamiesčio bendruomenės ugdymui, skatinti steigtis bendrijas (tikruosius pastatų ir teritorijų šeimininkus). Švietimo, konsultavimo, finansinio skatinimo pagalba būtų gerinama gyvenamosios aplinkos kokybė bei didinama bendruomenės ir savininkų atsakomybė už pastatų ir jų aplinkos priežiūrą. Be to, siūloma sukurti finansinį ekonominį mechanizmą, kuris skatintų gyventi senamiestyje, o ministerijas ir kitus valstybinės reikšmės objektus iškelti iš miesto istorinio branduolio. Šiame dokumente daug dėmesio skirta ir transporto organizavimui senamiestyje: siūloma riboti privačių transporto priemonių srautus ir plėtoti visuomeninio transporto eismą.

Siekiant geriau informuoti Lietuvos ir pasaulio visuomenę, planuojami kasmetiniai leidiniai apie Vilniaus miesto turizmo produktus ir galimybes, akcentuojant Vilniaus senamiestį kaip UNESCO pasaulio kultūros paveldo objektą.

atgaivinimo strategija

senamiesčio detalusis
planas, reglamentas,
specialusis planas


miesto bendrasis planas
1998 - 2005