VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
   



Vokiečių gatvės sutvarkymo projektinių pasiūlymų
aptarimų apibendrinimas

Vokiečių gatvės sutvarkymo projektiniai pasiūlymai inicijavus Vilniaus merui Remigijui Šimašiui pirmą kartą viešai svarstyti šių metų liepos 21 dieną. Mero nuomone, viešas miestui svarbių projektų pristatymas ir aptarimas turėtų tapti gerąja tradicija.
Projektinių pasiūlymų pagrindinė koncepcijos paveldosauginė idėja – reabilituoti autentiškos Vokiečių gatvės trasos vaidmenį XX a. II pusėje (išgriovus užstatymą) suformuotoje viešoje rekreacinėje erdvėje. Pasirinktos tam priemonės – istorinių  XVIII a. pabaigoje susiformavusių gatvės parametrų sugrąžinimas. Architektūriniais ženklais ir informacinėmis priemonėmis pažymėti buvusį istorinį užstatymą. Istorinę gatvę skirti pėsčiųjų eismui, tokiu būdu žmonės turėtų galimybę iš naujo atrasti istorinės gatvės ašyje esančias perspektyvas į Šv. Kotrynos, Šv. Kazimiero bažnyčias ir Rotušę bei pažinti autentiškos trasos išlikusį užstatymą. Šis sprendimas taipogi išspręstų ir užtikrintų saugų eismą pėsčiajam, kadangi automobilių ir dviračių eismas būtų organizuojamas  XX a. II pusėje suformuota gatvės (asfalto) trasa.
Projekto įgyvendinimo darbų rūšys: remonto ir restauravimo darbai. Projekto apimtyje sprendžiamos gavės infrastruktūros problemos: želdiniai, apšvietimas, dangos, lauko baldai ir mažoji architektūra.
Vilniaus miesto savivaldybės puslapyje atliktos apklausos „Ar pritariate parengtam Vokiečių gatvės rekonstrukcijos projektui?“ rezultatai parodė, kad projektui pritaria 51 proc. dalyvavusiųjų apklausoje. Nepritariantieji išreiškė nuomonę, kad Vokiečių gatvės būklė palyginti nebloga, kad geriau būtų tvarkyti labiau apleistas vietas (Stoties rajoną, Šnipiškes) arba už tas lėšas spręsti kitas svarbias problemas (pvz. vaikų darželių klausimą). Daug apklausos dalyvių pasisakė prieš želdinių šalinimą.  Idėjai Vokiečių gatvėje įrengti Lietuvos garsių meno ir kultūros veikėjų įamžinimo vietą dauguma dalyvių (80 proc.) nepritarė. Remiantis apklausos rezultatais šios idėjos projekto autoriai atsisakė. Apklausoje dalyvavo 4 911 žmonių.

Rugsėjo 15 d. vykęs neformalus projekto aptarimas su Vokiečių gatvės gyventojais ir verslininkais atskleidė bendruomenės atstovų dvejones. Liuteronų evangelikų bažnyčios atstovai sunerimę, kad transporto apribojimas pakenks intensyviai jų bendruomenės veiklai (veikiantys Senelių globos namai, lankanti pamaldas Vilniaus tarptautinė liuteronų evangelikų bendruomenė, vykstančios tarptautinės vyskupų konferencijos). Dėl automobilių stovėjimo kiemuose, ir dėl kavinių lankytojų keliamo triukšmo pasisakė ir keli Vokiečių gatvės gyventojai. Jie siūlė griežčiau riboti įvažiavimą į kiemus (leisti tik gyventojams). Lietuvos dviratininkų bendrijos atstovas siūlė suprojektuoti ir planuojamo dviračių tako jungtis su gretimomis gatvėmis.

Rugsėjo 17 d.
įvyko projektinių pasiūlymų svarstymas Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros-urbanistikos ekspertų taryboje. Dauguma posėdžio dalyvių iš esmės pritarė projektiniams pasiūlymams bei rekomendavo papildomas šios erdvės vystymo kryptis: tvarkyti visą teritoriją ir kiemus, atsisakyti tarp gatvių augančių medžių (šaknys ardo rūsius), atkasti ir eksponuoti bent dalį rūsių.

Rugsėjo 30 d. Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos salėje II aukšte įvyko galutinis viešas projektinių pasiūlymų aptarimas ir visų svarstymų rezultatų apibendrinimas. MPD direktorius Artūras Blotnys apibendrino ankstesnių svarstymų rezultatus ir pristatė planuojamus sprendinius. Akcentavo, kad projekto uždavinys – viešosios erdvės sutvarkymas, tai yra tik sutvarkymo (kapitalinio remonto) projektas. Senoji Vokiečių g. atkuriama kaip pėsčiųjų gatvė, kad pėstieji galėtų pajusti atsiveriančias perspektyvas su Šv. Kotrynos bažnyčia ir Rotuše. Svarbu, kad dviračių takas pašalinamas nuo centrinės Vokiečių g. dalies ir iškeliamas lygiagrečiai naujajai gatvės trasai. Projekto įgyvendinimas neužkerta galimybių gatvės užstatymui ateityje, jei atsirastų tokia iniciatyva ir investuotojų, tačiau tai ne šio projekto uždavinys. Nors Architektų sąjunga siūlė išplėsti projekto ribas, apimant dabartinę naująją gatvės trasą ir kiemus, bet Savivaldybės finansavimas įgalina tik pateiktos projekte apimties teritorijos tvarkymą. Senosios Vokiečių g. trasos danga bus remontuojama išlaikant XX a. 4-ojo dešimtmečio grindinį. Šaligatvio grindinys bus iš betoninių plytų, artimų senajai gatvės dangai, bet kitų gabaritų. Sienutės prie pamatų bus daromos fragmentiškai, nedarant invazijos į pamatus, suolų idėja eliminuota. Šiuo metu turime žaliąją erdvę, dalis medžių auga virš senųjų pamatų. Nauji želdiniai planuojami ten, kur nebuvo senojo užstatymo, kur buvo kiemai. Dėl tranzitinio transporto senamiestyje reikės imtis priemonių, grįžtant prie senųjų trasų ir darant akligatvius. Dėl privažiavimų prie pietinių gatvės pastatų (ypač svarbūs Evangelikų liuteronų bažnyčiai ir Vilniaus universiteto pastatui), reikės detaliai aprašyti naudojimosi tvarką, kad patenkinti pastatų naudotojų pageidavimus. Dėl parkavimo kiemuose, dėl lankytojų automobilių invazijos į kiemus, manoma, kad reikėtų miesto lėšomis parkavimą sutvarkyti ir kiemuose apmokestinti, o gyventojai nusipirktų metinį parkavimo leidimą. Dėl konteinerių – ateityje planuojama visame gatvės ilgyje įrengti požeminius konteinerius. Barboros paminklas liks toje pačioje vietoje, bet žalioje erdvėje, ne ant gatvės trasos. Senamiesčio bendruomenės pirmininkė Asta Baškauskaitė praeito svarstymo metu pasakė svarbų dalyką, kuris galėtų būti devizas šiam projektui: kam kalbėti apie aukštus tikslus, jei net nesutvarkom sulaužytų suoliukų. Taigi esmė – nekeliam didelių uždavinių, sutvarkom Vokiečių gatvę. Eigoje derinimų ir svarstymų  buvo prieita prie nuomonės šio projekto apimtyje vykdyti tokius tvarkybos darbus kurie turėtų kuo mažesnę intervenciją į požemį, tokiu būdu apsaugoti archeologinį paveldą nuo ardomųjų tyrimų.

Papildomą informaciją galite rasti ČIA.



Daugiau informacijos:

Vilniaus senamiesčio atnaujinimo ag
entūra
el. paštas info@vsaa.lt
tel. (8 5) 262 9646

Projekto autorė Jurga Večerskytė Šimeliūnė
el. paštas jurga.vecerskyte.simeliune@vplanas.lt
tel. (8 5) 211 2763





Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt