Ekskursija ir paroda Bernardinų sode
,,Pasimatymas parke“ – tai Prancūzijos kultūros ministerijos inicijuotas kasmetinis renginys, vykstantis Europoje birželio 4 – 6 d. Renginių tikslas – supažindinti visuomenę su parkų istorija ir vertingosiomis savybės, jų kūrimu ir planavimu, augalija ir jos priežiūra. Agentūra jungiasi prie šio populiarėjančio tarptautinio renginio.
Gaivų Birželio 4 d. vakarą Bernardinų sode vyko Agentūros organizuotas ,,Pasimatymas parke“, skirtas šeimoms. Šis renginys – tai tarptautinio Prancūzijos organizuojamo renginio dalis. Apie turtingą sodo istoriją ir neišlikusius pastatus pasakojo Agentūros architektė Jūratė Raugalienė, o sodo augmeniją bei jos priežiūrą pristatė VšĮ ,,Vilniaus miesto parkai‘‘ vyr. sodininkė Kristina Narvilienė. Kol suaugusieji klausėsi specialistų, Agentūros Informacinio centro vadovė Daina Šėmienė surengė žaidybinį parko įdomybių pristatymą vaikams. Po valandos tėvai ir vaikai susitiko prie fontano ir pasivaržė mini viktorinoje. Laimėjo, žinoma, vaikai!
Agentūros paroda ,,Istoriniai Vilniaus sodai ir parkai“ Bernardinų sode (prie pagrindinio tako) atidaryta 2021 06 05 d. ir veiks iki birželio 21 d.
Renginys paskelbtas tarptautinės Programos puslapyje
Bernardinų sodas – ypatinga miesto vieta, esanti tarp 1390 m. sudeginto ir nebeatsikūrusio ,,aukštutinio miesto“, dabar tai „Kalnų parko“ teritorija, ir nuo XIV a. slėnyje statyto mūrinio ,,žemutinio miesto“, dabartinio Senamiesčio. Pietinė sodo dalis nuo XV a. priklausė vienuolynui ir vadinosi Bernardinų sodu. Vienuoliai sukultūrino vietovę, įveisė čia sodus ir daržus, iškasė tvenkinius, įrengė drenažą. XVII a. palikimas – sode augantis seniausias Vilniuje 400 metų ąžuolas.
Pelkėta šiaurinė teritorijos dalis priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui; čia buvo keli Vilnios kanalai ir užtvankos, veikė malūnai ir dirbtuvės. Šis rūmų ūkinis kvartalas sunyko po XVIII a. gaisrų. 1797 m. čia įkurtas Vilniaus universiteto Botanikos sodas, turėjęs kelių tūkstančių augalų kolekciją, šiltnamius ir oranžerijas. Sodo plane vyravo geometrinis takų išplanavimas, paįvairintas peizažinio parko elementais, kanalais, tilteliais, pavėsinėmis. Po galingo 1831 m. anticarinio sukilimo uždarius universitetą, 1842 m. uždarytas ir Botanikos sodas. Antrojo, 1863 m. sukilimo pasėkoje 1864 m. uždarius Bernardinų vienuolyną, jo sodas perduotas miesto valdžiai.
Taip 1886 – 1888 m. pagal dailininko A. Strausso ir inžinieriaus Jasinskio projektą mieste įrengtas pirmas viešasis parkas. Pritaikius buvusius vienuolyno tvenkinius buvo sukurta sudėtinga neobaroko formų takų sistema su gėlynais, fontanais, suoleliais, pavėsinėmis. Parkas apjuostas medine tvora su iškilmingais ir antriniais įėjimo vartais. Parkas tapo miestiečių poilsio ir pasilinksminimo vieta. 1907 m. čia pastatytas ir iki 1939 m. veikė ‚Vasaros‘ teatras.
Pokaryje parkas pertvarkytas ir pervadintas Jaunimo sodu. Parkas įgavo dominuojančią tiesią centrinę ašį – bulvaras, apsodintas liepomis, jo gale pastatytas kinoteatras ,,Vasara“, įrengti atrakcionai vaikams, šokių aikštelės.
Naudojantis daline ES fondų parama 2013 m. Vilniaus miesto savivaldybė Bernardinų sodą iš esmės atnaujino. Atkurtas XIX a. pabaigos išplanavimas, alpinariumo, rotondos kalnelio vietos, tvenkinių formos bei tvenkinių krantus tvirtinę akmenų grindiniai. Įprasminant buvusį vienuolių sodą, įrengtas vaistažolių daržas, o VU Botanikos sodui paminėti – daugiamečių dekoratyvinių augalų lysvės su pavadinimų kortelėmis. Sodo centre rožyno apsuptyje įrengtas grojantis šviesų fontanas, daug gėlynų bei suoliukų, vaikų žaidimų aikštelės, šiuolaikinis takų ir augalų apšvietimas, atkurti šachmatininkų stalai. Šiandien tai visų miestiečių, ypač šeimų, pamėgta vieta, kur rengiamos meno parodos, tradiciniai miesto festivaliai ir vieši susibūrimai – šį pavasarį nešini vėliavomis čia šurmuliavo iš gimtinės pasitraukęs Baltarusijos jaunimas.