TVARKYTINŲ VILNIAUS SENAMIESČIO
OBJEKTŲ VERTINIMO KRITERIJAI
(Vilniaus miesto valdybos
1999 m. gruodžio 23d. sprendimo Nr.2232V priedas
)
( !!! sprendimas dėl vertinimo kriterijų ir jų
taikymo principų dalinio pakeitimo
)

 

Vilniaus senamiesčio tvarkytinų objektų sąrašas sudaromas remiantis vertinimo kriterijais ir jų taikymo principais. Kiekvienas objektas vertintinas pagal išvardytus kriterijus, dauginant kriterijaus koeficientą iš atitinkamo balų skaičiaus. Surinktas balų skaičius pagal jų kiekį suteikia objektui pirmumą sąraše.

1. Pagal objekto paminklosauginį požymį - koeficientas 10:
1.1. valstybinės reikšmės kultūros
ir istorijos paminklas - 10 balų;
1.2. nekilnojamoji kultūros vertybė - 7 balai;
1.3 istorinė senamiesčio urbanistinės struktūros dalis - 5 balai.

2. Pagal objekto funkciją - koeficientas 9:
2.1 gyvenamoji - 10 balų;
2.2 kultūrinė (galerija, kūrybinės dirbtuvės) - 7 balai;
2.3 visuomeninė
(švietimo įstaigos, klubai, teatrai ir kt.) - 5 balai;
2.4 komercinės (kavinės, viešbučiai, parduotuvės) - 3 balai.

3. Pagal objekto finansinį - socialinį rentabilumą - koeficientas 9:
3.1. greitai atsiperkanti investicija - 10 balų ;
3.2. nesudėtingas objektas, kuriam reikia nedidelės
ir tik pradinės finansinės paramos - 7 balai;
3.3. darys tiesioginę teigiamą įtaką
investicinei aplinkai - 5 balai.

4. Pagal finansinės paramos santykį su pareiškėjo
investicija - koeficientas 8:

4.1. pareiškėjo įnašas >75% - 10 balų;
4.2. pareiškėjo įnašas >50% - 7 balai;
4.3. pareiškėjo įnašas >50% - 3 balai.

5. Pagal pareiškėjo pastangas tvarkyti objektą ir saugoti jo kultūrines
ir istorines vertes arba gerinti aplinką - koeficientas 7:

5.1. pareiškėjas anksčiau tvarkė objekto
išorę ir viešąją aplinką - 10 balų;
5.2. pareiškėjas savo noru yra parengęs projektą, sąmatą, atlikęs tyrimus arba darbus naudojant tradicines
medžiagas ar kitais būdais saugo objekto kultūrinę
ir istorinę vertę - 7 balai;
5.3. pareiškėjas savo noru tvarko
objekto viešąją aplinką - 5 balai.

6. Pagal objekto fizinę būklę - koeficientas 5:
6.1. avarinė ( fizinė būklė kritiška ) - 7 balai;
6.2. bloga ( objektas apleistas ) - 5 balai;
6.3. reikalaujanti einamojo remonto - 3 balai.

7. Pagal objekto nuosavybės statusą - koeficientas 4:
7.1. mišri, bet pareiškėjai bendrai sutarę dėl projekto -10 balų;
7.2. privati - 5 balai;
7.3. mišri, bet pareiškėjai tarpusavy nesutaria - 0 balų.

8. Kriterijai ir jų taikymo principai turi tapti prielaida ir garantija kuriant Vilniaus miesto savivaldybės, Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros (VSAA) ir senamiesčio bendruomenės tarpusavio pasitikėjimo ir bendradarbiavimo santykius. Pagrindinis šių kriterijų ir jų taikymo principų tikslas - sudaryti sąlygas viešai ir aiškiai panaudoti valstybės ir privačias lėšas Senamiesčiui tvarkyti, atnaujinti ir kultūros vertybėms išsaugoti.

9. Vilniaus miesto valdyba 1999 m. birželio 3 d. sprendimu Nr.997V ,,Dėl 2000 - 2002 metų Senamiesčio atgaivinimo programos rengimo" pavedė Senamiesčio atgaivinimo 2000 - 2002 m. programos parengimo darbo grupei laikyti pagrindinėmis šias gatves ir prie jų esančias teritorijas: Gedimino prospektą, Pylimo ir Vilniaus gatves; Didžiąją, Bokšto, Subačiaus ir Aušros Vartų gatves; Užupio gatvę. Šiose gatvėse ir prie jų esančiose teritorijose esantys objektai į programą atrinkti pagal šiuos principus.

10. Pirmuoju etapu, prieš sudarant tvarkytinų objektų sąrašą, visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, pareiškusiems pageidavimą gauti finansinę paramą, išplatinama anketa (1 ir 2 priedai - 2 lapai). Atsakymai į anketos klausimus atskleidžia pareiškėjų ketinimus ir požiūrį į senamiesčio tvarkymo prioritetus, leidžia VSAA atlikti specifinę socialinę analizę, sukaupti pradinius duomenis tvarkytinam objektų sąrašui sudaryti. Šie duomenys apibendrinami Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje ir Vilniaus senamiesčio atgaivinimo fonde, apsvarstomi senamiesčio atgaivinimo 2000 - 2002 metų programai parengti darbo grupėje ir atskirame papildomame susirinkime (-uose ) su pareiškėjais - atskirai su fiziniais ir juridiniais asmenimis. VSAA rengia šiuos preliminarinius pasitarimus tam, kad sąrašas būtų sudarytas atvirai ir aiškiai, o dalyvaujantys pareiškėjai įgytų pasitikėjimą VSAA ir keltų agentūros veiklos prestižą.

11. Antruoju etapu pagal objektų atrinkimo į sąrašą vertinimo kriterijus, sudaromas hierarchinis tvarkytinų objektų sąrašas. Kriterijai įvertinti koeficientais. Juos padauginus iš atitinkamo balų skaičiaus ir susumavus šias sandaugas, gaunamas galutinis objekto balų skaičius. Pagal gautą balų skaičių sudaroma pagrindinė objektų eilė. Sudarytas sąrašas antrą kartą svarstomas senamiesčio atgaivinimo darbo grupėje bei atskirame papildomame susirinkime (-uose) su pareiškėjais - atskirai su fiziniais ir juridiniais asmenimis. Pagal Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros fondo disponuojamas lėšas atrenkama atitinkama pagal sąrašą pirmumo teisę turinčių objektų dalis, kurią Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra ketina remti. Išnagrinėtas ir suderintas sąrašas pristatomas Priežiūros tarybai, o šiai pritarus, teikiamas Vilniaus miesto valdybai svarstyti. Valdybos sprendimu patvirtintas sąrašas skelbiamas spaudoje. Su pareiškėjais, įtrauktais į šį sąrašą, Vilniaus atnaujinimo agentūra sudaro ketinimų protokolus.

12. Yra faktorių, galinčių įtakoti tvarkytinų objektų pagrindinio sąrašo, kol jis bus patvirtintas Vilniaus miesto valdybos sprendimu, kaitą. Tai galėtų būti pareiškėjo ketinimas prisidėti prie senamiesčio komunikacijų infrastruktūros arba aplinkos tvarkymo, paties objekto tvarkymo darbų tęstinumas, objekto galimybės tapti pavyzdžiu kitiems investuotojams ir kt. Tokia kaita turi būti motyvuojama ir svarstoma Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje ir Vilniaus senamiesčio atgaivinimo fonde prieš pateikiant pagrindinį sąrašą Priežiūros tarybai, kuri priima galutinį sprendimą.

13. Vadovaujantis šiais vertinimo kriterijais turėtų būti nustatoma valstybei, savivaldybei, religinėms bendruomenėms, gyvenamųjų namų bendrijoms ar kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims priklausančių objektų tvarkymo finansinės paramos apimtis. Svarstymas Senamiesčio atgaivinimo programos darbo grupėje turėtų vykti drauge su pareiškėjais. Papildomam svarstymui galėtų būti sušaukiama Priežiūros taryba ir kompetentingi investicijų ekspertai. Sprendimų rezultatai, patvirtinus Vilniaus miesto valdyboje, turi būti viešai skelbiami.

14. Tvarkytinų Vilniaus senamiesčio objektų vertinimo
kriterijai netaikomi sprendžiant pastatų ir jų dalių atstatymo klausimus.

autentiškų vertybių
vertinimo kriterijai

rekomendacijos
tvarkant senamiestį

palėpių ir stoglangių
įrengimas