VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

 
NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
 



DAILIŲJŲ AMATŲ, ETNOGRAFINIŲ VERSLŲ
IR MUGIŲ PROGRAMA

Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programą 2001 m. Įgyvendinant programą, siekiama atgaivinti dailiųjų amatų ir etnografinių mugių tradicijas Vilniaus senamiestyje, skatinti amatininkų dirbtuvių, parduotuvių, „gyvų” muziejų, etnografinių užeigų steigimą bei viešų ir pramoginių miesto renginių organizavimą. Šiuo tikslu siekiama plėsti turizmo infrastruktūrą, panaudoti Savivaldybei priklausantį turtą senamiestyje.

Programa vykdoma dviem pagrindinėmis kryptimis:

1 KRYPTIS
Lengvatinė savivaldybei priklausančių patalpų senamiestyje nuoma menininkams, amatininkams ir smulkiems verslininkams. Pagal specialiąsias lengvatinės nuomos sąlygas patalpose vykdoma amatų, gamybos procesų demonstravimas, jų mokymas, gaminių ir kūrinių eksponavimas ir pardavimas, parodos. Šiuo metu programoje dalyvauja 19 galerijų-dirbtuvių:

01. Užupio kalvystės muziejus-galerija
02. Vilniaus puodžių cechas
03. Juodosios keramikos galerija-dirbtuvė „Molio laumė"
04. Atvira keramikos dirbtuvė-galerija „Amatų gildija”
05. Galerija-dirbtuvė „Vitražo manufaktūra"
06. Galerija „Sauluva"
07. Baltijos gintaro meno centras
08. Auksakalių gildijos galerija „Meno niša"
09. Studija-galerija D’arijaus papuošalai
10. Klubas „Menas sau“
11. Amatininkų klubas „Dvaro meistrai“
12. Tekstilės dirbtuvė „Gražioji skiautė“
13. Dangės stiklas
14. Karpinių salonas
15. Gintaro figūrų muziejus „Amber”
16. Audimo galerija „Jūratės stiliaus idėjų grupė”
17. Amatų ir menų centras „Nauja Sirena”
18. Juvelyrikos galerija „Atvira Ąžuolo studija"

2004 – 2006 metais įsibėgėjus Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programos dalyvių veiklai, pradėtos vystyti edukacinės programos, rengiami ir vykdomi projektai, kurių dėka organizuojami mokomieji užsiėmimai jaunuomenei, plečiamas amatininkų dalyvavimas miesto ir tarptautinėse šventėse.
Galerijos-dirbtuvės vis daugiau dėmesio skiria pažintiniams-ugdomiesiems, praktiniams užsiėmimams dirbant su vaikais bei moksleiviais. Vilniaus miesto savivaldybė 2005 m. programos dalyviams suteikė po 3 tūkst. Lt paramą darbinės ir ugdomosios veiklos skatinimui.
2006 metais Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra parengė ir vykdė 2 projektus „Senųjų amatų atgaivinimas”, finansuojamus LR Kultūros ministerijos ir dalinai finansuojamą Vilniaus miesto savivaldybės. Dailiųjų amatų programos ir vykdomų projektų tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su tradiciniais menais ir amatais, paskatinti giliau pažinti, domėtis bei įgauti pirminių įgūdžių, suformuoti prielaidas senųjų amatų atgaivinimui, įjungti programos dalyvius aktyvesnei bendrai veiklai, tobulinti mokomąsias programas, tuo pačiu sudominti užsienio turistus.
Siekiant vienyti ir stiprinti programos dalyvių veiklą bei pasirengti kokybiškai aukštesniam darbo ir amatininkystės mokymo organizavimui 2006 m. buvo įsisteigta Vilniaus dailiųjų amatų asociacija.

 

2 KRYPTIS
Sunykusio po antrojo pasaulinio karo Tymo kvartalo (buvusio istorinio priemiesčio) atkūrimas. Tai teritorija greta Maironio ir Aukštaičių gatvių, kur būtų kaip nuolat veikianti amatų mokymo centro ir mugių vieta.

2002 –- 2003 metais atlikti parengiamieji Amatų miestelio kūrimo darbai: atkurta istorinė Kūdrų gatvelė jungianti Bokšto ir Aukštaičių gatves, atlikta Maironio ir Subačiaus gatvių sankryžos rekonstrukcija, šalia sankryžos įrengta miesto apžvalgos aikštelė, įrengtas pėsčiųjų takas su apžvalgos aikštele tarp Subačiaus ir Maironio gatvių. Dar 1999 – 2001 metais išvalyti ir sutvarkyti Kūdrų parko tvenkiniai.

2005 metais Tymo kvartale pastatyti mediniai prekystaliai. Numatyta, kad menininkai ir amatininkai čia pradės prekiauti savo gaminiais laipsniškai persikeldami iš Pilies ir Didžiosios gatvių. 2008 m. buvo numatyta tvarkyti Kūdrų parką. 2007 – 2008 metais buvo planuojama atstatyti buvusį didžiausią pastatą, prie Kūdrų gatvės, įkuriant jame tradicinių amatų mokymo centrą, įrengiant 5 tradicinių amatų galerijas-dirbtuves, informacinį centrą, tačiau dėl lėšų trūkumo darbai atidėti. Vėliau čia būtų atkuriami ir kiti 6 buvę Tymo kvartalo pastatai.






Atgaivinimo strategija


Atgaivinimo programa


Teminė ekskursija
„Tradicinių amatų
atgaivinimas Vilniuje“



Kaziuko mugė 2013
Kaziuko mugė 2012
Kaziuko mugė 2010

Kaziuko mugė 2009

Kaziuko mugė 2008

Baltramiejaus mugė 2013
Baltramiejaus mugė 2012
Baltramiejaus mugė 2011

 


Bendruomenės ugdymas


Dingęs Vilnius






AMATŲ PROGRAMOS
ŽEMĖLAPIS

ATGAIVINIMO PROGRAMOS
ŽEMĖLAPIS (1998–2008)

Sutarties tarp Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos pasirašymas 2007 m.

Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt