VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
 



Pasaulio paveldo konvencijos įgyvendinimo gairės nurodo, kad „Valstybės narės yra skatinamos ugdyti visuomenės sąmoningumą jų šalies teritorijoje esančio paveldo išsaugojimo klausimais“. Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra atlieka šį reikšmingą darbą, populiarindama Vilniaus senamiesčio – UNESCO pasaulio paveldo vertę ir ugdydama Vilniaus bendruomenės paveldosauginį sąmoningumą. Vilniaus miesto savivaldos lygyje tai yra vienintelė institucija, įgyvendinanti šį tikslą nuo pat Agentūros įkūrimo 1998 metais. Tikslo įgyvendinimo priemonės yra paveldo edukacijos projektai, seminarai, teminiai pasivaikščiojimai ir informaciniai leidiniai, suteikiantys galimybę giliau pažinti senamiesčio paveldo vertybes, žadinantys pagarbą ir domėjimąsi miestų istorija ir kultūra. Ypač daug dėmesio skiriama jaunimo paveldosauginiam ugdymui, siekiant paskatinti moksleivius aktyviau domėtis paveldu ir jo tausojimu.


INFORMACINIS CENTRO VEIKLA 2013–2014 m.

2014 m.
2014 m. vadovaujantis LR nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (2007 m.) ir UNESCO PP apsaugos įgyvendinimo gairių (2006 m.) nuostatomis, Vilniaus senamiesčio informacinis centras (2000 m.) tęsė paveldotvarkos švietimo ir lavinimo programas, skatinančias visuomenės sąmoningumą ir domėjimąsi Vilniaus senamiesčio vertėmis bei jų išsaugojimo būdais. Programų įgyvendinimui 3-jų projektų dėka gauta papildomų lėšų iš Kultūros rėmimo fondo ir Kultūros ministerijos.  2014 metų antrąjį pusmetį įgyvendinta edukacinė programa „Istorinės Lietuvos sostinės“, kurią iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba (prioritetinių veiklų rėmimo sritis – kultūros edukacija). Programa buvo skirta vyresniojo mokyklinio amžiaus moksleiviams, siekiant juos supažindinti su Vilniaus senamiesčio, Trakų istorinio-nacionalinio parko ir Kernavės valstybinio kultūrinio rezervato kultūros paveldu, vieningai pristatant trijų Lietuvos istorinių sostinių raidą, paveldo vertybes ir šiuolaikinę jų padėtį. Programa buvo vykdoma gegužės–spalio mėnesiais. Pavasarį Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros salėje 6 k. vykusiuose užsiėmimuose skaityta paskaita apie UNESCO pasaulio paveldo konvenciją, jos pagrindu saugomas dvejas skirtingas Pasaulio paveldo vietoves ir jų kultūros paveldo vertybes, 2 val. pažintinis pasivaikščiojimas po Vilniaus senamiestį. Rugsėjo mėnesį išleistas edukacinis leidinukas „Lietuvos istorinės sostinės: Kernavė, Trakai, Vilnius“, kuriame pristatyta Vilniaus, Kernavės, Senųjų Trakų ir Trakų miestų kilmė, istorija, pagrindinės kultūros paveldo vertybės; archeologijos, architektūros ir urbanistikos paveldo apsauga ir tvarkyba. Rugsėjo ir spalio mėnesiais buvo organizuojamos pažintinės ekskursijos į Trakus, Užutrakį ir Kernavę. Moksleiviai ekskursijų metu gavo informacinius lankstinukus. Projekte dalyvavo moksleiviai iš Trakų rajono Lentvario M. Šimelionio gimnazijos ir Paluknio ”Medeinos“ vidurinės mokyklos, Širvintų rajono Alionių, Zibalų, Bartkuškio ir Čiobiškio pagrindinių mokyklų, Vilniaus socialinės paramos centro ir Vilniaus jaunųjų turistų centro. Projektas įgyvendintas drauge su Trakų istorinio-nacionalinio parko ir Kernavės valstybinio kultūrinio rezervato direkcijomis. Partneriai prisidėjo fotografijomis leidiniui, organizuodami ekskursijas ir pokalbius savo objektuose.
Tarptautinės paminklų apsaugos dienos proga balandžio 18 d. agentūra
organizavo pristatymą ir ekskursiją, pristatančią pavyzdingai restauruotus ir pritaikytus šiuolaikiniam naudojimui Senamiesčio pastatus: Vilniaus m. savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių vykdomos programos galeriją-dirbtuvę „Vitražo manufaktūra“ (Stiklių g. 6) ir Baltijos gintaro meno centrą (Mykolo g. 8 ir 12). Jau ketvirtus metus skaičiuojanti agentūros moksleivių vasaros stovykla „Vilnius seniau ir dabar“ buvo organizuota bendradarbiaujant su turizmo įmone „Promo day“. Birželio – liepos mėnesiais surengtos dvi stovyklos pamainos, kurių metu moksleiviai dalyvavo pasivaikščiojimuose po Vilniaus senamiestį, edukaciniuose muziejų renginiuose, gamino darbelius tradicinių amatų dirbtuvėse, dalyvavo susitikimuose su įdomiais žmonėmis Agentūros informaciniame centre. Su moksleiviais dirbo profesionalūs stovyklų vadovai, gidai, edukatoriai, ir amatininkai. Viso stovykloje dalyvavo virš trisdešimties  8–13 metų vaikų.
Rugsėjo 8 d. Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje surengtas seminaras „Baltijos šalių pasaulio paveldo miestų kelias“, skirtas Baltijos kelio 25-mečio  paminėjimui ir Pasaulio paveldo miestų solidarumo dienai. Seminare palygintinai pristatytos Baltijos šalių sostinių paveldo apsaugos raidos patirtys ir pasiekimai. Pranešimus pristatė Lietuvos UNESCO nacionalinės komisijos programų vadovė Rugilė Balkaitė, Agentūros vadovas G. Rutkauskas ir vyr. inžinierius K. Masaitis.
2014 metų Europos paveldo dienų Lietuvoje (toliau – EPD) tema – „XX a. pradžios skonis“. Rugsėjo 18 ir 19 d. Agentūra surengė 2 pažintinius pasivaikščiojimus Didžiąja ir Pilies gatvėmis „XX a. pradžios pastatai ir miesto kultūra“. Pasivaikščiojimų metu pristatyti  istorizmo ir moderno stiliaus architektūros paminklai: Miesto salė (Filharmonija), Viešbutis „Italija” (Radisson SAS), Zalkindų prekybos namai Didžioji g. 33, bankas Didžioji g. 18, gyvenamieji namai Pilies g. 26, 30, 34, 40 bei juose gyvenę žmonės, tuo metu veikusių teatrų ir kinoteatrų veikla. Pirmąjį pasivaikščiojimą užbaigė ekskursija Signatarų namuose, o antrąjį – Šlapelių name – muziejuje. Nemokami EPD renginiai skirti supažindinti visuomenę su kultūros paveldu, parodyti tai, kas įprastai viešai neprieinama, aktualizuojant pasirinktą kultūros paveldo sritį.
Siekiant pritraukti projektų finansavimą 2015-iems metams parengtos paraiškos Lietuvos kultūros tarybai: „Interaktyvi kultūros paveldo sklaida ir informavimas” (numatomas interaktyvios internetinės svetainės sukūrimas bei Informacinio centro techninės įrangos atnaujinimas) ir „Gaisrinės saugos stiprinimas kultūros paveldo pastatuose, kuriuose saugomos kilnojamosios kultūros paveldo vertybės” (numatomas mokymo seminarų ciklas, nuotolinio mokymo programa, mokymo medžiagos patalpinimas internete).
Lyginant su 2012 ar 2013 m., 2014 m. Agentūros informacinio centro veikla tolygiai kokybiškai gerėjo, nors Informacinio centro specialistei 2013 m. išėjus į dekretines atostogas renginių kiekis, ypač skirtų vaikams ir moksleiviams, sumenko. Išskirtinas agentūros interneto svetainės kokybės augimas – vis daugiau informacijos savo jėgomis vertėme į anglų k., nuolat buvo gerinama vizualinė-estetinė kokybė. Gyvai apie Agentūros svetainės kokybę ypač gerai atsiliepė Tarptautinio Forumo dalyviai, ICCROM ir PPMO vadovybė.  2014 m. Agentūra teikė paraišką-projektą Kultūros rėmimo fondo finansinei paramai gauti, kurio tikslas Agentūros informaciniam centrui įsigyti šiuolaikinės įrangos, kurios pagalba įtaigiai ir įvairiopai, pasitelkiant šiuolaikinės komunikacijos priemones ir informacinius šaltinius, būtų vykdoma PP informavimo ir konsultavimo, pažintinė, informacinė ir ugdomoji veikla. KRF šiam projektui 2014 m. lėšų neskyrė, todėl paraišką ir jos turinį reikiamai atnaujinus, finansinę paramą viliamasi gauti 2015 m.

2015 m. Agentūra planuoja stiprinti bendradarbiavimą su kaimyninių šalių sostinėmis: Varšuva, Ryga ir Talinu, irgi kitais partneriais Baltijos jūros regione ir ES. Projektų ir programų pagalba viliamasi gauti paramą Agentūros informacinio centro, numatyto įvardinti ‚Vilniaus Pasaulio paveldo tyrimų, informacijos ir komunikacijos centru‘, interjero ir įrangos atnaujinimui. Centro veikla bus orientuojama į informacijos keitimąsi su Baltijos jūros regiono PP vietovėmis, bendrų vertybių propagavimą,  ES ir regioninių  PP tyrimų ir informacinių projektų vystymą. 2015 m. tikslas – atkurti Senamiesčio atgaivinimo programos finansavimą, visų pirma atkuriant finansinės paramos teikimą iniciatyviems istorinių pastatų savininkams, vertingiausios medinės architektūros ir autentiškųjų paveldo vertybių Senamiestyje  restauravimui.


2013 m.
Informacinis centras 2013 m. surengė 22 paskaitas, 21 teminius pasivaikščiojimus, 4 apsilankymus amatininkų galerijose, 6 edukacinius užsiėmimus muziejuose, 5 parodas, bendrai renginiuose dalyvavo apie 860 žmonių (tame tarpe moksleivių iš 18 Vilniaus miesto bei rajono bei 7 kitų Lietuvos miestų bei rajonų mokymo įstaigų).

Sausio 30 d. Agentūroje lankėsi Vilniaus gidų bendrijos atstovės, kurioms pristatyti ir išdalinti 2012 metais išleisti agentūros leidiniai: „Vilniaus senamiesčio architektūros stiliai“, ir „Vilniaus krašto amatai: istorija ir dabartis“, „Apsaugokime kultūros paveldą nuo galimų pavojų. Birželio 4-20 d. suorganizuota Vaikų vasaros poilsio stovyklėlė, kurios metu moksleiviai dalyvavo kultūriniuose pasivaikščiojimuose po Vilniaus senamiestį, gamino darbelius tradicinių amatų dirbtuvėse, susipažino su muziejų ekspozicijomis bei edukacine veikla. Stovykloje viso dalyvavo keturiasdešimt 7–13 metų vaikai.

2013 m.  Europos Paveldo dienoms pažymėti suorganizuoti 2 renginiai.
Rugsėjo 14 dieną organizuota pažintinė ekskursija tema „Patirk senuosius laikus per senuosius amatus“, kuri vyko „Senųjų amatų dirbtuvėje“ Savičiaus g. 10. Renginio dalyviai buvo supažindinti su skiautinių siuvimu, popieriaus gamyba senuoju būdu, verpimu, peilininkyste ir kauladirbyste, vitražo kūrimu ir gamyba. Renginyje dalyvavo 52 lankytojai. Rugsėjo 17 d. įvyko ekskursija „Vilniaus šventovių naikinimas po 1863 m. sukilimo“, kurios metu aplankytos Švč. M. Marijos Ėmimo į Dangų, Šv. Dvasios ir Šv. Jonų bažnyčios, nukentėjusios po 1863 m. sukilimo. Apie sukilimo ir su juo susijusią šių bažnyčių istoriją pasakojo Vilniaus Universiteto Istorijos fakulteto dėstytoja, gidė Dalia Vitkauskaitė. Ekskursijoje dalyvavo 30 įvairaus amžiaus klausytojų.

Įgyvendinti papildomą finansavimą gavę projektai:

2013 m. balandžio-birželio mėnesiais buvo suorganizuotas 2013 m. I pusmečio Kultūros fondo remtas projektas „Vilniaus šventovių naikinimas po 1863 m. sukilimo“. Net 12 Lietuvos mokyklų klasių (VI-XI klasių moksleiviai) klausėsi paskaitų bei ekskursijų, kurias vedė VU dėstytoja Dalia Vitkauskaitė (1 renginio trukmė iki 3 val.). Paskaitų metu buvo supažindinama su bendra Vilniaus ir Lietuvos situacija, suniokotomis šventyklomis po 1863 m. sukilimo, o ekskursijų metu buvo lankomos po sukilimo uždarytos ir suniokotos Vilniaus senamiesčio bažnyčios. Projekte dalyvavo Vilniaus miesto Verkių spec. mokykla, M.K.Čiurlionio menų mokykla, J.Ivaškevičiaus jaunimo mokykla, Gijos jaunimo mokykla, Salininkų gimnazija, Vilniaus vaikų socializacijos centras, Vilniaus rajono Riešės gimnazija, Kauno rajono Zapyškio pagrindinė mokykla, Kaišiadorių A.Brazausko mokykla, Panevėžio „Ąžuolo“ pagrindinė mokykla, Utenos „Saulės“ gimnazija. Viso projekte dalyvavo 310 asmenų.

Įgyvendintas projektas „Vilniaus medinės architektūros apsaugos poreikiai ir galimybės“, kuris pagal pateiktą paraišką gavo finansavimą per EEE finansinio mechanizmo programos „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ dvišalio fondo priemonę „A“. Pagal šį projektą numatytą su Norvegijos specialistų pagalba ir patarimu sutelkti, informuoti ir konsultuoti medinių pastatų savininkus ketinančius restauruoti savo pastatus Projekto metu numatyta surengti pažintinę – informacinę kelionę, seminarą su Lietuvos ir Norvegijos architektais-restauratoriais. Rugpjūčio 2–3 dienomis įvyko dviejų dalių projekto seminaras. Rugpjūčio 2 dieną įvyko pažintinė-informacinė kelionė į Lietuvių liaudies buities muziejų, kur architektė Rasa Bertašiūtė 16 seminaro dalyvių supažindino su tradicinės medžio statybos pavyzdžiais ir raida Lietuvoje, pristatė naujausią medinių pastatų restauravimo muziejuje praktiką ir planus. Rugpjūčio 3 dieną Agentūros direktorius G. Rutkauskas seminaro dalyviams pristatė Vilniaus miesto medinės architektūros išsaugojimo strategiją. jos įgyvendinimo 2006–2008 m. patirtį bei Vilniaus miesto savivaldybės paramos medinių pastatų savininkams restauruojant pastatus patirtis. Projekto partneris, vyriausias Oslo savivaldybės Kultūros paveldo vadybos skyriaus specialistas p. Morten Stige pristatė Norvegijos techninę ir vadybinę patirtį restauruojant saugomus medinius pastatus, pagrindinius techninius-kokybinius reikalavimus restauravimo projektų pareiškėjams. Seminaro dalyviai aplankė Žvėryne restauruotus ir numatomus restauruoti pastatus, aptarė įvairius su pastatų restauravimu susijusius klausimus. Seminare dalyvavo pastatų Vytauto g. 34, Vytauto g. 49, Vytauto g. 61, Pušų g. 26, Kęstučio g. 39  bendrijų pirmininkai ir gyventojai – viso 19 dalyvių. Rugpjūčio 20 dieną buvo surengtas papildomas seminaras pastatų savininkams apie pasirengimą antram projekto etapui ir aptarti aktualūs klausimai susiję su medinių pastatų restauracijos projektų parengimu. G. Rutkauskas atskiru pranešimu pristatė 2002–2013 m. medinių pastatų restauravimo patirtį Taline, Kalamaja ir Kadriorg rajonuose, specialiai Talino savivaldybės įsteigtos viešosios įstaigos miesto mediniam paveldui tausoti veiklą (www.renoveeri.net bei www.majatohter.ee). Seminaro dalyviams buvo išdalinta paruoštos medžiagos paketai su aktualia informacija. 2013 m. rugsėjo 10 d. surengtas trumpas pasitarimas su aktyviausiais žvėryniečiais, kurio metu G. Rutkauskas pristatė naujausią Rygos patirtį bei siūlė apsilankyti šio miesto 2012 m. įkurtoje specializuotoje VšĮ (www.kokariga.lv). Remiantis turimais ryšiais su Rygos ir Talino miestų kolegomis Agentūra numato stiprinti bendradarbiavimą medinės architektūros išsaugojimo ir propagavimo klausimais: rengti bendrus projektus ir programas.  

Lapkričio 12 d. įvyko seminaras „Medinių pastatų tvarkymas, priemonės ir technologijos“. Seminaro metu buvo perskaityti trys pranešimai medinių pastatų priežiūros ir jų priešgaisrinės apsaugos temomis. Pranešime tema „Medinių konstrukcijų priešgaisrinė apsauga“ dr. Donatas Lipinskas apžvelgė priemones ir jų poveikius medinių konstrukcijų apsaugai nuo ugnies plitimo. Pranešime tema „Medinių pastatų priešgaisrinės signalizacijos ir gaisro gesinimo sistemos“, doc. Dr. Kęstutis Lukošius pristatė ir aptarė priešgaisrines informavimo ir gaisro gesinimo sistemas, jų įrengimo specifiką bei būdus. Pranešime tema „Medinių pastatų tvarkymas ir priežiūra“ paveldosaugos ekspertas Petras Kanevičius, pademonstruodamas teigiamus ir neigiamus pavyzdžius, išsamiai paaiškino apie elementarią pastatų priežiūrą, kuri padeda teisingai apsaugoti pastatus nuo išorinio ardančio poveikio. Seminaras finansuotas Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projektų dalinio finansavimo valstybės biudžeto lėšomis.



INFORMACINIS CENTRO VEIKLA 2010–2012 m.
INFORMACINIS CENTRO VEIKLA 2007–2009 m.
INFORMACINIS CENTRO VEIKLA 2000–2006 m.






VSAA LEIDINIAI


Paskaitų ir teminių pasivaikkščiojimų/ekskursijų po Vilniaus senamiestį ĮKAINIAI

Teminių parodų apie Vilniaus miesto istorija nemokamas
eksponavimas mokymo įstaigose

Pažinkime senamiestį

Atviras kvietimas moksleiviams ir mokytojams




Vilniaus architektūra
Gotika
Renesansas
Barokas
Klasicizmas

XIX a. Vilnius (foto)

A. G. Casparini vargonai


 

Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt