VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
 
 



VILNIAUS ISTORINIO GETO BŪDINGŲ FRAGMENTŲ
ATKŪRIMO PROGRAMA

Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į patingą Lietuvos sostinės Vilniaus svarbą pasaulio žydų bendruomenės istorijoje bei pabrėždamas Lietuvos visuomenės ir valstybės siekį išsaugoti ir įamžinti Lietuvoje šimtmečiais kurtą žydų kultūros paveldą, 2000 m. rugsėjo 19 d. patvirtino nutarimą Nr. VIII-1947 „Dėl Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo“.

Paminklų restauravimo institutas parengė Vilniaus istorinio žydų geto fragmentų atkūrimo projektą. Atkūrimui pasirinkti šie Vilniaus senamiesčio fragmentai:

– Antrojo pasaulinio karo metu apnaikintų ir 1955–57 metais nugriautų Vyriausiosios žydų sinagogos, Mokyklos kiemo ir bibliotekos bei Vilniaus Gaono Elijahu namų vieta 32 kvartale, taip pat 33 ir 34 kvartalų nugriautieji fragmentai su Ramaileso skersgatviu (pasažu) ir būdingomis Antokolskio gatvės arkomis (tarp Vokiečių ir Stiklių gatvių).
– Antrojo pasaulinio karo metu nukentėjusių ir tarybiniais laikais nugriautų pastatų vietos 55 ir 60 kvartaluose (tarp Rūdininkų, Dysnos ir Ašmenos gatvių).
– Antrojo pasaulinio karo metais stipriai nukentėjęs, o pokaryje nugriovus išlikusius griuvėsius, sunaikintas 37 kvartalas (tarp Šv.Jono, Gaono ir Švarco gatvių).

Lietuvos Respublikos vyriausybė 2002 09 25 d. priėmė nutarimą Nr. 1496 „Dėl Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programos ir Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programos I etapo įgyvendinimo priemonių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 95-4110), kuriuo patvirtino atkūrimui pasirinktus Vilniaus senamiesčio fragmentus.

Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama pradėti šio projekto įgyvendinimą, pirmenybę teikė darbams 60-ame Senamiesčio kvartale, kuriame yra valstybinės žemės sklypas Ašmenos ir Dysnos gatvių sankirtoje bei valstybinės žemės sklypas Ašmenos, Mėsinių ir Dysnos gatvių sankirtoje. 2002 metų rugsėjo mėnesį parengti ir pakabinti informaciniai stendai apie sklypą 60-ajame kvartale (istorinių ir archeologinių tyrimų duomenys, buvusių statinių nuotraukos). Stendas kabėjo ant sklypą juosusios tvoros iki 2003 m. spalio 24 d., kai įvyko sklypo nuomos aukcionas. Aukcioną laimėjo UAB „Junesta“. Sklypas išnuomotas 99 metams. Paskirtis – gyvenamoji su komercinės paskirties patalpomis I aukšte. Pagal paminklotvarkos sąlygas restauruotas urbanistinis audinys ir gatvių vaizdas, atkurta nugriautų pastatų architektūra. Pagal „Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programą“ yra numatyta papildoma sąlyga investuotojui: jis įsipareigojo atkurtame kvartale perduoti neatlygintinai Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn ne mažiau kaip 150 kv. m ploto patalpas pirmame aukšte, turinčias atskirą įėjimą. Šios patalpos bus panaudotos visuomenės reikmėms – Vilniaus žydų kultūros paveldui atgaivinti. Tai pirmas žingsnis, įgyvendinant „Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programą“. Pastatai sklype baigti statyti 2006 m.


2004m. VSAA įrengė informacinį stendą apie Didžiąją sinagogą ir Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programą. Jis pastatytas Žydų gatvėje šalia buvusios Didžiosios sinagogos vietos. Stende trimis kalbomis pristatyta Didžiosios sinagogos istorija, archeologinių tyrimų aprašymas, pateiktos buvusių ir numatomų atkurti pastatų iliustracijos.

Atsižvelgiant į 2003 metų Vilniaus istorinio geto būdingų fragmentų atkūrimo programos įgyvendinimo patirtį ir rezultatus bei į 2003 02 08 d. Vyriausybės rūmuose įvykusio seminaro „Prarastosios šiaurės Jeruzalės atminimo gražinimas” siūlymus, Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūra siūlo Šias priemones programos II etapo įgyvendinimui:

1. Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros informaciniame centre įkurti specialų stendą keliomis kalbomis, skirtą programos pristatymui miesto ir savivaldybės svečiams.
2. Organizuoti kompleksinius archeologinius tyrimus Vilniaus istorinio geto būdingiems fragmentams atkurti skirtų valstybinės žemės sklypų (32-asis, 33-iasis, 34-asis, 37-asis ir 55-asis kvartalai), juos pritaikant intensyviam turistų lankymui ir tyrimų vietose įrengiant specialius informacinius stendus keliomis kalbomis, paaiškinančius tyrimų ir programos ilgalaikius tikslus, radinius ir kt.
3. Parengti dokumentus ir suorganizuoti Vilniaus istorinio geto būdingiems fragmentams atkurti skirtų valstybinės žemės sklypų (37-asis ir 55-asis kvartalai) nuomos aukcionus įstatymų numatyta tvarka.
4. Surengti eilę priemonių skirtų projekto viešinimui bei rėmėjų paieškai Vilniuje, Lietuvoje ir regione:
4.1. išleisti ir platinti lankstinukus keliomis kalbomis, pristatančius Vilniaus istorinio žydų geto raidą ir programą;
4.2. Europos paveldo dienų metu surengti seminarus ir paskaitas vietos bendruomenei apie Vilniuje ir Lietuvoje klestėjusią žydų kultūrą ir tradicijas;
4.3. surengti regioninę konferenciją, skirtą žydų kultūros paveldui, jo gaivinimui ir programos įgyvendinimui;
4.4. rengti radijo ir TV specialių laidų, pristatančių programą ir jos tikslus, ciklą;
4.5. rengti žydų ir vietos bendruomenių atvirus pokalbius apie prieškario ir karo metus Vilniuje (temas parinktų ir renginius vestų muziejų specialistai ir bendruomenių aktyvistai);
4.6. rengti seminarus kituose Lietuvos miestuose, skleidžiant informaciją apie Vilniaus istorinio žydų geto reikšmę Lietuvos žydų bendruomenėms ir šalies istorijai.






Atgaivinimo strategija

1998
1999
2000
2001

2002

2003

2004

2005

2006
2007
2008

2009
2010

2011
2012

2013
2014


Bendruomenės ugdymas


Medinė architektūra


Dingęs Vilnius




ATGAIVINIMO PROGRAMOS
ŽEMĖLAPIS (1998–2008)




Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt